Niyet mektubu, Kanada’da eğitim ve kariyer planlarınızı açıkça belirtmeniz gereken, vizenizin onaylanması hususunda Kanada’nın öğrenci vizesinde en çok dikkat ettiği belgedir. Tüm işlemler tamamlandıktan... Kanada Öğrenci Vizesi

Niyet mektubu, Kanada’da eğitim ve kariyer planlarınızı açıkça belirtmeniz gereken, vizenizin onaylanması hususunda Kanada’nın öğrenci vizesinde en çok dikkat ettiği belgedir.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonraki aşama olan vize prosedürleri öğrencilerin ve ailelerin en çok stres yaşadığı konudur aslında. Öncelikle, Kanada öğrenci vizesi, Kanada’daki herhangi bir eğitim kurumundan dil okulu, lise, kolej, üniversite ya da mastır veya doktora programları için altı aydan daha uzun süreli eğitimlere kabul aldıktan sonra verilir. Yani kabul mektubunuzu başvurduğunuz okuldan aldığınızda, aslında öğrenci vize işlemleri için en önemli ve gerekli adım atılmış olur. Okul kabul mektubu, uluslararası bir öğrenci olarak Kanada’da eğitim almak için Kanada öğrenci vizesine ihtiyacınız olduğunu gösteren ve bu amaçla Kanada Büyükelçiliği’ne sunduğumuz bir belgedir diyebiliriz aslında. Okul kabul mektubuyla beraber diğer gerekli evraklarla birlikte eğitim ve yaşam maliyetlerinizi Kanada’da karşılayabileceğinize dair yeterli maddi birikim de gösterildiği takdirde vize başvurunuzun onaylanmaması için hiçbir neden yoktur. Her yıl 350.000’den fazla uluslararası öğrenciyi ağırlayan Kanada’nın en çok üzerinde durduğu belge ise niyet mektubunuzdur. Niyet mektubu, Kanada’da eğitim ve kariyer planlarınızı açıkça belirtmeniz gereken, vizenizin onaylanması hususunda Kanada’nın öğrenci vizesinde en çok dikkat ettiği belgedir. Yani özetle, niyet mektubuyla beraber öğrenci vizesi için gerekli tüm vize evraklarınızın pasaportunuz, fotoğraf, vize başvuru ücreti, ilgili başvuru formlarının doldurulması, okul kabul mektubu, maddi yeterliliğinizi kanıtlayan belgeler ve ülkenizle bağınızı kanıtlayan diğer belgelerin vs. eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve vize başvurusunda bulunma hususunda Kanada Büyükelçiliği’ne tüm bu belgelerin ibraz edilmesi gerekir. Kanada’da Quebec eyaletinde eğitim görecek öğrencilerin ise tüm bu belgelere ek olarak konsolosluğa sunmak üzere bir de önceden CAQ belgesini almış olmaları gerekir.

Ayrıca her ihtimale karşı diyelim ki tüm vize işlemlerinizi eksiksiz yapıp yine de konsolosluktan olumlu bir sonuç alamadıysanız, tekrar vizeye başvurma hakkınız olduğunu kesinlikle unutmayın. Vize işlemleriyle ilgili detaylı bilgi ve işlemler için Kanada devletinin kendi resmi sitesine de ayrıca göz atabilirsiniz.

http://www.cic.gc.ca/english/

 

Yazı: Türkan İBİŞ İNCE

EduLife Canada Magazine