Öncelikle Türkiye’deki ve Kanada’daki “kolej” kavramının farkından bahsetmek istiyorum. Türkiye’de kolej denince aklımıza ilk gelen lise eğitimi veren özel kurumlar oluyor. Özellikle yazıma Kanada’da... Kanada’nın Kolej Eğitimi ve Fanshawe College

Öncelikle Türkiye’deki ve Kanada’daki “kolej” kavramının farkından bahsetmek istiyorum.

Türkiye’de kolej denince aklımıza ilk gelen lise eğitimi veren özel kurumlar oluyor. Özellikle yazıma Kanada’da Kolej Eğitimi olarak başladım ki bu yanlış anlaşılmayı biraz önleyelim.

Türkiye’den farklı olarak Kanada’da kolejler, lise ve üniversite sonrası uzmanlık eğitimi verir. Ayrıca kolejlerin %90’ı devlet okullarıdır. Fanshawe College da 1967 yılında Lon- don’da kurulmuş bir devlet okuludur.

Kanada’da kolejlerin kurulma amacı o bölgenin endüstriyel ihtiyacına göre nitelikli çalışan ve yöneticiler yetiştirmektir. En önemli özellikleri de her 5 yılda bir bulundukları bölgedeki ihtiyaca göre programlarını yenilemeleri ve düzenlemeleridir. Öyle bir plan ve düzen var ki, artık çalışan ihtiyacı olmayan sektörlerle ilgili programlar kapanıyor, yerine istihdam sağlayabilecek yeni programlar oluşturuluyor. Bu şekilde planlı ve programlı bir süreç sonucunda da işsiz- lik büyük oranda önleniyor. Bence bu sistem Kanada’nın refah seviyesi en yüksek ülkeler arasında olmasındaki en büyük etmenlerden biri.

Kanada’nın eğitim bütçesi diğer birçok ülkeye göre oldukça yüksek ve bu bütçe özellikle kolejlerde en son teknoloji laboratuvarlar ve derslikler kurulması için harcanıyor. Sınıflar, bölüme ve öğrencinin kullanması gereken ekipmana göre sadece 15-40 kişilik. Peki, niye bu ekipmanlar bu kadar önemli ve niye her sınıftaki öğrenci sayısı düşük? Bu da kolej eğitimin bir diğer ayrıştırıcı noktası. Her öğrenci derste öğrendiğini gerçek hayatta uygulayarak konuya gerçekten hakim olduğunu göstermesi gerektiğinden mezun olabilmek, derse katılımdan ve uygulamalı eğitime dahil olmaktan geçiyor.

Kanada’da üniversiteden mezun olanlar da kolejlere gelip bir yıllık sertifika programı (post-graduate) sonrası bir konuda uzmanlaşıp iş gücüne katılabiliyor.

Temsilcisi olduğum Fanshawe College, Ontario bölgesinin London şehrinde 1967 yılında kurulmuş; şu an Ontario bölgesinin 6. büyük okulu. Okulun ana kampüsü Kanada’nın en büyük yüz ölçümü olan okullarından biri. Ana kampüs birbirine bağlı iki katlı birçok binadan oluşuyor ve kampüste üç yurt binası, spor ve yürüyüş alanları, birçok restoran-kafe ve bir de öğrencilerin işlettiği bir pub bulunuyor. Şu an spor kompleksimiz tadilatta olsa da 2017 yılında çok modern bir spor kompleksine kavuşacağız. Ana kampüsün yanı sıra 4 farklı kampüsümüz daha var. Özellikle havacılık bölümlerinin olduğu kampüsü görmenizi tavsiye ederim.

Adından da anlaşılacağı gibi London, 1800’lü yıllarda İngiliz göçmenlerin kurduğu bir şehir. Şu anda nüfusu 500.000 ve büyük bir şehirde bulabileceğiniz her şey var. Araçla Toronto’ya iki saat, Detroit’e de iki saat mesafede. Yaşam giderleri Toronto’ya göre %35 daha ucuz. Karşılaştırma yapacak olursak Toronto İstanbul’a ve London da İzmir’e benziyor diyebiliriz. Tam bir öğrenci şehri ve günlük yaşam gerçekten çok kolay.

Fanshawe College öğrencilere birçok dalda 160’tan fazla program sunuyor ve en önemlisi bu programlardan mezun olanların %87’si ilk altı ayda iş buluyor. Kolej eğitimi için seçim yaparken mutlaka bu rakamlara bakmanızı tavsiye ederim. Fanshawe College Ontario’da bu konuda ilk sırada.

Türkiye’den farklı olarak Kanada’da kolejler, lise sonrası ve üniversite uzmanlık eğitimi verir, ayrıca bu okulların %90’ı devlet okullarıdır.

fanshawe2

 

Fanshawe College öğrencilere birçok dalda 160’tan fazla program sunuyor ve en önemlisi bu programlardan mezun olanların %87’si ilk altı ayda iş buluyor.

Kolejlerin bünyesinde lisans programı almak mümkün olmakla birlikte maliyeti de çok daha uygun oluyor.

En popüler programlar bilişim ve işletme ile ilgili programlar. Bilişim sektörü London’da çok gelişmiş ve istihdamın büyük çoğunluğu bu sektörde. Bunun yanı sıra sağlık, sosyal bilimler, havacılık ve mühendislik ile ilgili birçok bölüm de var.

Eğer kolejde pratik ve uygulamalı eğitimizi tamamlayıp üniversiteye de geçiş yapmak isterseniz çok fazla seçenek sunuyoruz. Kanada’nın önde gelen üniversiteleri ile kredi transferi anlaşmalarımız var ve öğrenciler blok transfer yapabiliyorlar. Ayrıca biz de altı tane lisans programı sunuyoruz. İngilizce bilginiz yeterli değilse de İngilizce hazırlığı- mıza katılıp daha sonra programınıza devam edebilirsiniz. Kolejlerin bünyesinde lisans programı almak mümkün ol- makla birlikte maliyeti de çok daha uygun oluyor.

Eğitimden bahsettik, şimdi kısaca Kanada’daki çalışma izinlerine değinelim. Öğrenciler eğitimleri boyunca kampüs içi ve dışında haftada 20 saat çalışabilirler. Ayrıca “co-op” çalışma dönemi dediğimiz tam zamanlı çalışma dönemleri de var. Bu çalışma dönemlerinde öğrenci egitim aldığı programla ilgili bir dalda çalışıp para kazanabili- yor. Tüm iş deneyimleri ileride iş bulmak açısından da çok önemli. İster gönüllü olsun ister ücretli tüm öğrencilere eğitim sırasında çalışmalarını tavsiye ederim.

Eğitim sonrasında ise eğitim sürenize denk süre kadar çalışma izniniz oluyor. Kanada’da göçmenlik şartları ve koşulları her altı ayda bir değiştiği için göçmenlik ve oturma izinleri ile ilgili sorularınızı sertifikalı bir danışmanla görüşmenizi tavsiye ederim.

Fanshawe College’ın uluslararası öğrenciler için özel hizmetleri de var:

  • Toronto Havaalanı’ndan okula kadar ücretsiz servis

  • 2 gün ücretsiz konaklama

  • 8 aylık tüm London’da geçerli ücretsiz otobüs bileti

Okulda tam zamanlı çalışan bir göçmenlik uzmanı ve tüm problemlerinize çözüm bulmaya çalışan 4 öğrenci danışmanımız (student life coordinator) var.

Fanshawe College’da öğrenci olmak gerçekten bir ayrıcalık!

international-staff-group_09_09_016-27

 

Yazı: Ayşem ONAR

EduLife Canada Magazine