Kolejler tam zamanlı ve yarı zamanlı diploma ve sertifika programlarına sahip ve üniversitelere nazaran daha çok kariyer odaklı, teorik öğrenmeyi pratikle tamamlamak isteyen öğrenciler... Kanada’da Kolej Eğitimi

Kolejler tam zamanlı ve yarı zamanlı diploma ve sertifika programlarına sahip ve üniversitelere nazaran daha çok kariyer odaklı, teorik öğrenmeyi pratikle tamamlamak isteyen öğrenciler için ideal olan akademik eğitim kurumlarıdır.

Her yıl 350.000’den fazla uluslararası öğrenci eğitim için Kanada’yı tercih etmektedir. Pek çok öğrenci öncelikle dil eğitimi, sonrasında da hedefleri doğrultusunda kolej veya üniversite eğitimi alarak Kanada’da eğitim hayatını sürdürürler.

Kanada hükümeti geliştirdiği pek çok eğitim stratejisiyle uluslararası öğrencilere ileriye yönelik hedefleri doğrultusunda da kolaylıklar sağlamaktadır. Örneğin, dil eğitimi sonrasında akademik olarak eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için kolej veya üniversiteler oldukça cazip bir seçenektir. Kolejler tam ve yarı zamanlı diploma ve sertifika programlarına sahip ve üniversitelere nazaran daha çok kariyer odaklı, teorik öğrenmeyi pratikle tamamlamak isteyen öğrenciler için ideal olan akademik eğitim kurumlarıdır.

Genellikle bir sertifika programı sekiz ay veya bir yıl, diploma programı iki veya üç yıl sürmektedir. Kolejlerin çoğu eğitim aldığını alanda lisans derecesi de verebilmektedir. Örneğin, Türkiye’de üniversite eğitiminizi tamamlamış bir birey olarak yurt dışında mastır yapmak gibi bir hayaliniz varsa, Kanada’da Ontario’daki kolejler bu anlamda öğrencilerine Post-Graduate diye bilinen bir nevi tezsiz yüksek lisans programı sunmaktadır. Kariyer odaklı lisansüstü programlar sonrasında Kanada’da deneyimleyeceğiniz iş hayatı için size sektörel deneyim kazanmada ve kendinize iş bağlantıları oluşturma konusunda harika bir seçenektir.

Kariyer kolejleri, komünite kolejleri, üniversite kolejleri, CEGEP (Quebec eyaletinde bulunan kolejler) olarak sıralayabileceğimiz kolejlerin kabul şartları şöyle:

  1. İngilizce ya da Fransızca hazırlanmış resmî not çizelgesi.
  2. Kanada’daki liselere denk bir okul diploması.
  3. Dil yeterliliği (Dil yeterliliği bu eğitim programları için önemli. Bazı okullar kendi sınavlarını yaptıkları gibi, IELTS ve TOEFL gibi sınavlar da yeterli görülmektedir. IELTS için minimum 6,5; TOEFL içinse minimum 85 puan gerekli görülmektedir. Bazı kolejlerde şartlı kayıt yaptırmak da mümkün; dil yeterliliğiniz yoksa önce kolejin dil okulunda dil eğitiminizi alıyor ve sonra başvurduğunuz programdan eğitiminize devam edebiliyorsunuz.
  4. “Postgraduate” için üniversiteyi bitirmiş ya da kolej diploma programını tamamlamış olmak.
  5. 18 yaş ve üstü olmak.

Neticede, Kanada, kendinizi bir ülkenin veya bölgenin üyesi olmaktan ziyade, dünya vatandaşı olarak hissettiren bir ülkedir. Günümüzün küreselleşmiş dünyasında pek çok farklı kültürden insanla bir arada yaşamak, son derece istikrarlı bir mozaiğin parçası olarak profesyonel anlamda eğitim almak, global iş dünyasında yer bulabilme avantajlarının yanı sıra pek çok hayalinizi gerçekleştirmek için de doğru bir tercihtir Kanada.

Yazı: Tuğçe İBİŞ

EduLife Canada Magazine