Ev ya da herhangi bir emlak satın alan veya kiralayan kişiler, emlak danışmanına komisyon ödemezler. Emlak komisyonu, emlak danışmanına, satıcı veya ev sahibi tarafından... Kanada’da Öğrenciler İçin Konaklama Seçenekleri

Ev ya da herhangi bir emlak satın alan veya kiralayan kişiler, emlak danışmanına komisyon ödemezler. Emlak komisyonu, emlak danışmanına, satıcı veya ev sahibi tarafından ödenir.

Kanada’da kiralanan ve satılan, konut ve iş yerleri MLS (Multiple Listing Service) veritabanı sisteminde listelenmektedir. Bu sebeple Türkiye’den farklı olarak, her emlak danışmanının ayrı bir portföyü bulunmamakta ve Kanada’da Real Estate lisansı olan emlak danışmanları MLS sistemindeki tüm evlere ulaşabilmektedir.

Kanada’da emlak kiralama ve satın alma işlemleri hem emlak danışmanlarını hem de alıcı ve satıcıyla, ev sahibi ve kiracıların haklarını kanunlar çerçevesinde koruyan Alım Satın ve Kiralama Sözleşmesiyle yürütülür.

Ev ve Daire Kiralamak:

Kanada’da 18 yaş üzeri öğrenciler daha bağımsız bir yaşam istediklerinde, aile yanında veya yurtlarda kalmak yerine, ev veya daire kiralamayı tercih edebilirler. Öğrenciler eğer kısa dönemli (12 aydan daha az) kiralama yoluna gideceklerse, www.kijiji.ca veya www.craigslist.ca siteleri aracılıyla kiralık daire veya oda bulabilirler.

Öğrenciler eğer uzun dönemli (12 ay ve daha fazla) kiralama yapacaklarsa, biz emlak danışmanları aracılığıyla kiralık ev aramalarını öneriyoruz.

Daire veya ev kiralarken uyulması gereken kurallar:

Ev kiralarken ev sahiplerinin kiracılarda aradıkları temel şartlar;

● Kredi geçmişini gösteren Kredi Raporu’na (Credit Report) ve yüksek Kredi Skoru’na (Credit Score) sahip olmaları,

● Kanada’da çalıştığı iş yerinden temin edilen ve gelirini gösteren iş mektubu,

● Kişisel ve profesyonel referanslar

Kredi geçmişi bulunmayan ve bir işi olmayan kişiler veya öğrenciler, ev ya da daire kiralamak istediklerinde, depozit olarak ödenen ilk ve son aylık kiraya ek olarak, birkaç ayın kirasını, bazı durumlarda da yıllık kiranın tamamını peşin ödemeyi teklif edebilirler. Ek olarak ev sahipleri çoğu kez, en az yıllık kiranın tamamının, kiracının banka hesabında bulunmasını talep edebilirler.

Ev ve Daire Satın Almak:

Kiralama seçeneğine ek olarak, eğer öğrenciler ve aileleri Kanada’da uzun süre yaşamayı ve Kanada’ya yerleşmeyi planlıyorlarsa konut satın almaları daha avantajlı olacaktır.

Yabancı uyruklu kişilerin Kanada’dan emlak satın almalarında yasal bir engel veya kısıtlama bulunmamaktadır. Kanada’dan emlak satın almak için göçmen olmak veya Kanada vatandaşlığı gerekli değildir. Özellikle büyük şehirlerdeki kira ücretleri düşünüldüğünde, “kira öder gibi” mortgage ödeme avantajı ve evlerin değer kazanma oranı düşünüldüğünde, ev veya daire satın almak kârlı bir yatırım haline dönüşmektedir.

Kanada’da emlak satın alma süreci; tapu işlemleri, vergiler ve satış sözleşmesinin iyice anlaşılması konusunda emlak danışmanınız ve avukatların yardımlarıyla yürümektedir.

Satın almaya karar verilen mülk için, emlak danışmanıyla birlikte standart teklif dokümanında teklif hazırlanıp, satıcıya gönderilir. Teklif, satıcı tarafından kabul edildiğinde, 24 saat içinde satış yatının yaklaşık %5’i depozit olarak verilir.

Anlaşma tekli ne bazı şartlar eklenir. Bu şartlardan en önemlisi Mali Durum (Financial Condition) belgesidir. Satış anlaşması imzalandığı an, bankadan mortgage onayı alınması için alıcı, satıcıdan 3-5 günlük bir süre ister. Eğer banka, bu alım için mortgage verirse, bu şart kaldırılır ve satış işlemi ilerler, mortgage alınamazsa, satış iptal olur.

Kanada’daki finans ve kredi kurumları, yabancı yatırımcılara da emlak alımında mortgage kredisi sağlamaktadır. Emlak alan yabancı uyruklular (non-residents), emlak yatının minimum %35’ini peşinat (down payment) olarak öder. Buna ek olarak alıcılar, bankaya gelirlerini, kredibilite ve finansal durumlarını gösterir dökümanlar sunar.

Anlaşmaya eklenen diğer önemli şart; eğer condo daire satın alınıyorsa, satıcıdan daire ve binanın legal durumunu gösteren Status Certificate dokümanı istenir ve avukatın incelemesi için süre talep edilir. Avukat dokümanı inceleyip, uygun bulursa (dairenin ve binanın borcu veya üzerinde herhangi ipotek bulunmaması vb) satış işlemine onay verir. Firmamızda alım satım ve tapu işlemlerinde müşterilerimize yardımcı olacak avukatlarımız bulunmaktadır.

Kanada’dan emlak alan yatırımcılar, Kanada vatandaşları gibi alım-satım vergisi (land transfer tax) ödemekle yükümlüdürler.

Satın alınacak olan emlak, mortgage kredisiyle alınıyorsa, mülke sigorta yapılması zorunluluğu vardır.

Ev ya da herhangi bir emlak satın alan veya kiralayan kişiler, emlak danışmanına komisyon ödemezler. Emlak komisyonu, emlak danışmanına, satıcı veya ev sahibi tarafından ödenir.

Toronto bölgesinde ev, daire kiralama ve satın alma konularında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz:

Meral (Mary) Altinada
Sales Representative
HomeLife/Vision Realty Inc.
1945 Leslie St. Toronto, ON M3B 2M3 Cell: (+1) 416-419-5970

Email: meralaltinada@gmail.com

Web: www.maltinada.com

Yazı: Meral (Mary) ALTINADA

EduLife Canada Magazine