Konaklama tercihi daha çok öğrencinin alışkanlıklarına, eğitim bütçesine ve ailenin yaklaşımına paralel olarak belirlenmelidir. Yurtdışına eğitim için gitmek istediğinizde, üzerinde önemle durmanız ve titizlikle... Kanada’da Eğitim İçin Konaklama Seçenekleri

Konaklama tercihi daha çok öğrencinin alışkanlıklarına, eğitim bütçesine ve ailenin yaklaşımına paralel olarak belirlenmelidir.

shutterstock_184853882

Yurtdışına eğitim için gitmek istediğinizde, üzerinde önemle durmanız ve titizlikle karar vermeniz gereken konulardan biri konaklama tercihinizdir. Elbette her ülke kendi içinde farklı seçeneklere sahip; asıl önemli olan, size en uygun seçeneğin bulunmasıdır. Kanada bu anlamda uzun soluklu yabancı öğrenci kabul eden bir ülke olarak önemli gelişmeler kaydetmiş ve rahat, güvende, mutlu bir eğitim dönemi geçirebilmeleri için öğrencilerin tüm konaklama seçeneklerine ulaşabilmelerini sağlamaya çalışmıştır.

Konaklama tercihi daha çok öğrencinin alışkanlıklarına, eğitim bütçesine ve ailenin yaklaşımına paralel olarak belirlenmelidir. Tüm konaklama seçeneklerinin avantajları ve dezavantajları çok detaylı incelenmelidir. Bu konuda öncelikli bilmeniz gereken şey, okulunuza başvuru yaparken aynı zamanda da konaklama başvurunuzu da yapmanız gerektiği gerçeğidir.

Kanada’ya gittiğiniz an kalacağınız yerin önceden planlanıp ayarlanmış olması kendinizi güvende hissetmeniz açısından önemli olacaktır. Kanada’da konaklama seçenekleri şöyle sıralanabilir:

Aile Yanı Konaklama

Aile yanı konaklama Kanada’daki okul bünyelerinde yer alan “housing office”ler tarafından gerçekleştirilir. Bu ofisler, öğrencilerin kalacağı en uygun aileleri ayarlar.

Aile yanı konaklama başvurunuzu mutlaka okul başvurusu ile beraber yapmanız gerekiyor. Doldurmanız için verilen form ile sizi en uygun ailenin yanına yerleştirebilmek hedeflenmiştir; yani sigara kullanıp kullanmadığınız, çocuklu aile yanında kalmak isteyip istemediğiniz, yemek tercihleriniz ve sağlığınızla ilgili bilinmesi gerekenler gibi bilgileri bu formda iletmeniz, oradaki yaşamınızı da kolaylaştıracaktır.

Okulunuz, yanında kalacağınız aileyle görüşerek, Kanada’ya geldiğinizde sizi karşılamalarını da sağlayabilir. Bazı okullar bu yerleştirme hizmeti için sizden bir defaya mahsus ücret alabilir.

Aile yanı konaklama, sürekli dil pratiği yapmanız ve düzenli bir hayat tercihiniz için kaçırılmaz bir fırsat. Aileler özenle seçilmiş ve daha önce mutlaka yabancı öğrenci misafir etmiş oldukları için sizinle doğru iletişimi kuracaklardır. Ayrıca sosyal etkinliklerine sizleri de katacaklarından hem dilinizi geliştirmiş hem de oradaki hayatı öğrenmiş olacaksınız. Aile, size eşyalı bir oda verecektir (bu oda tek ya da çift kişilik de olabiliyor) ve ortak kullanım alanlarından faydalandıracaktır. Her gün üç öğün yemeğiniz de ödeyeceğiniz bedelin içerisinde yer alacaktır. Bu tür konaklama seçeneğinin dezavantajı ise kişiye göre değişiyor; kurallı ve düzende yaşamak her öğrenciyi mutlu hissettirmeyebiliyor.

Bununla birlikte en ekonomik ve İngilizcenin en etkin öğrenileceği konaklama seçeneği olduğu da bir gerçek. Aile yanı konaklamanın maliyeti aylık 400 ile 800 Kanada Doları arasında değişiyor.

Kanada’ya gittiğiniz an kalacağınız yerin önceden planlanıp ayarlanmış olması kendinizi güvende hissetmeniz açısından önemli olacaktır.

Ögrenci Yurtları

Öğrenci yurtları bir diğer konaklama seçeneğiniz. Hem özel yurt hem de devlet yurdu olan şehirler de var; fakat devlet yurdu için mutlaka okulla eş zamanlı başvuru yapmanız gerekiyor; zira devlet yurtlarında yer bulmak çok zor olabiliyor.

Dil eğitimi için gittiğiniz dil okullarının birçoğu sadece aile yanı konaklama im- kanı sunduğu için seçimlerinizi titizlikle yapmanız gerekiyor. Kampüs yaşamını benimseyen ve kütüphane, cafe ya da spor salonlarına kolaylıkla ulaşmayı isteyen öğrenciler yurtta kalmayı tercih ediyor.

Kanada’daki yurtlar, alışılagelmiş konaklama hizmeti dışında bazı farklı sosyal etkinlikler de düzenleyerek kampüs hayatını eğlenceli hale getiriyor. Bu tercihinizin dezavantajı ise, sizler gibi dil öğrenmek için gelen öğrencilerle doğru dil pratiği yapabilme şansınızın zayıflaması. Bunu farklı alanlarda tolere edebiliyorsanız yine de etkin bir konaklama biçimidir diyebiliriz.

Öğrenci yurtları, banyo ve mutfak ortak kullanımda olmak üzere genelde en az iki kişilik odalardan oluşmaktadır. Bununla beraber yurtlar kampüs içinde ya da yakınında yer aldığı için her an kütüphane, laboratuar ve yemekhaneden yararlanabilir ya da üniversitenin sosyal etkinliklerine katılabilirsiniz. Yurt ve kampüsteki yemek yeme yerleri öğrencilerin her an ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumdadır.

Yalnız şunu da belirtmek gerekir ki her şehrin ya da her okulun yurdu aynı olmayabiliyor; bazı yurtlar çok ferah, havalandırmalı, geniş ve kampüs içinde olabiliyorken bazıları küçük ve kampüse biraz daha uzak olabilmektedir. Öğrenci yurtları genelde aile yanı konaklamaya göre pahalı bir konaklama türüdür.

ekran-resmi-2016-11-18-14-10-48

Ev kiralamak

Ev kiralamak da eğitim için Kanada’ya giden öğrenciler için ayrı bir seçenek. Uygun ücrete kiralık ev bulmak çok zor olabiliyor. Her şehirde kiralık ev fiyatları değişken. Kiraya ısınma, elektrik gibi diğer hizmetler de eklenince maliyet büyüyor. Öğrenciler genelde birkaç arkadaş birleşip ev tutmayı tercih ediyor. Okullar, okul çevresine yakın kiralık ev ilanlarını öğrencilerle paylaşarak yardımcı olmaya çalışıyor. Ama ev kiralamak eğitiminizin başlangıcı için önerilen bir seçenek değil; geldiğinizde mutlaka kalacağınız yer ayarlanmış olmalı.

EduLife Canada Magazine