Kanada’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’deki üniversite seçme ve yerleştirme sınavına girmelerine gerek olmadığı ve orada alınan sonucun hiçbir şekilde dikkate alınmadığı en az...

Kanada’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’deki üniversite seçme ve yerleştirme sınavına girmelerine gerek olmadığı ve orada alınan sonucun hiçbir şekilde dikkate alınmadığı en az bilinen ama öğrendiklerinde de öğrencileri ve aileleri en çok rahatlatan avantajlardan biridir. Öte yandan Kanada, Amerika gibi SAT sınavlarını da giriş şartı olarak istememektedir. Bazı durumlarda özellikle öğrenci bir yandan üniversite sınavına çalışıp, bir yandan da derslerinde istediği başarıyı sağlayamıyorsa, bu durumda öğrencilere, SAT sınavında iyi bir not alacaklarsa bu sınava girmeleri tavsiye edilmelidir.

Genel Açıklama:

Ülke çapında, 97 kurumda, 15.000’in üzerinde lisans ve lisansüstü derece programı sunulmaktadır. Kanada’daki üniversiteler öğrencilere, co-op yerleştirmeleri ve stajlar dahil paha biçilmez pratik deneyimler kazandıran çok çeşitli programlar bulunur.

Kanada üniversitelerinde sunulan binlerce programdan sadece bazı örnekler verecek olursak; İşletme Lisans Derecesi, Gazetecilik Lisans Derecesi, Tıbbi Görüntüleme Lisans Derecesi, Uygulamalı Bitki ve Toprak Bilimleri Lisans Derecesi, Beslenme Lisans Derecesi, Bilgisayar Bilimleri Lisans Derecesi, Sinirbilim ve Ruh Sağlığı Lisans Derecesi, Eczacılık Lisans Derecesi, Özel Eğitim Sertifikası, İşletme Temelleri Sertifikası, Moda Tasarımı Diploması, Yaratıcı Yazarlık Güzel Sanatlar Mastırı, Diş Hekimliği Doktorluğu, Tıbbi Genetik Doktorası, Konuşma ve Dil Desteği Diploması, Petrol Mühendisliğini sıralayabiliriz.

 

Başvuru Koşulları:

Kanada üniversitelerine başvuru yapmak isteyen öğrencilerin en çok

  1. ve 12. sınıf ilk dönem notları dikkate alınır. Bununla birlikte 10. sınıfın notlarına, öğrencinin artan mı yoksa azalan mı bir not grafiği çizdiğini

anlamak için bakılır. Öğrenci üniversitede hangi alanda okumak istiyorsa o bölüm için istenen derslerin not ortalaması daha büyük bir önem kazanıyor. Öğrencilere verilecek en büyük tavsiye, mümkün olduğunca notlarına önem vermeleri ve notlarının artan bir grafik yansıtmasını sağlamalarıdır. Üniversitelerin başvuru ücretleri 50 ile 250 Kanada doları arasında değişebilir.

Başvuru evrakları: Üniversite başvuru formu, lise not dökümü, lise diploması, CV, niyet mektubu, bölüm için istenen ek bilgi formu, İngilizce veya Fransızca yeterlilik sınavının sonucu, bazı bölümler ve burs başvuruları için isteyebilirler gerekebilecek referanslar, bölüme bağlı olarak, portfolyo, bazı burslar için ayrıca doldurulması gerekebilecek burs başvuru formu.

Eğitim aldığınız okulu tanıtan bir mektup ta her zaman önemlidir. Ancak bu evraklar üniversitelere göre farklılık gösterebilir.

Başvuru Tarihleri:

Kanada üniversitelerine başvurular bir önceki senenin Eylül ayından itibaren yapılabilse de pek çok üniversite online başvurularını Ekim-Kasım aylarında açmaktadır. Son başvuru tarihi üniversiteler arasında değişiklik göstermekle beraber, 10 Ocak itibariyle başvuruları kapanan üniversiteler mevcuttur. Kontenjanlar dahilinde öğrenciler, Nisan hatta bazen Mayıs ayına kadar başvurularını yapabilirler.

Çalışma İzni:

Kanada’da öğrenciler lisans eğitimi alırken ilk günden itibaren kampüs içinde ve dışında haftada 20 saate kadar, tatillerde ise tam zamanlı çalışabilirler.

Göçmenlik:

Lisans eğitimlerini bitiren öğrencilerin üç seneye kadar çalışma imkanı bulmalarının yanı sıra, göçmenliğe başvurma şansları da var.

Maliyetler:

Eğitim ücretleri 15.000 ile 35.000 Kanada doları arasında değişebilir. Bunun yanında konaklama masrafı dâhil bir senelik eğitim ve yaşam ücreti ortalama 25.000 ile 45.000 Kanada doları arasındadır.