Kanada’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’deki üniversite yerleştirme sınavının sonucuna bakılmıyor, hatta Kanada’da bir üniversiteye yerleşebilmeniz için herhangi bir sınava girmeniz gerekmiyor. Kanada üniversiteleri,... Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’deki üniversite yerleştirme sınavının sonucuna bakılmıyor, hatta Kanada’da bir üniversiteye yerleşebilmeniz için herhangi bir sınava girmeniz gerekmiyor.

Kanada üniversiteleri, öğrenci seçimlerinde özellikle lisenin 11 ve 12. sınıf notlarını göz önünde bulunduruyor. Burada özelikle son iki yılın not ortalaması önemli olmakla birlikte, nasıl bir grafik çizdiğiniz de önemlidir. Lisedeki ilk senelerde not ortalamanız düşük fakat daha sonra yükselen bir grafik çizdiyseniz, bu da kabul aşamasında bir avantaj sağlar. Başvuracağınız bölümle ilgili derslerinizin not ortalaması da önemlidir. Eğer en düşük not ortalamanızın ne olması gerektiğini bilmek istiyorsanız, bu ayrıntı profilinize ve başvuracağınız üniversitenin şartlarına göre değişiklik gösterir. Kanada’da lisans eğitimi almak için 65 not ortalaması ile belli şartlar dâhilinde kabul edilmeniz mümkün.

İngilizce veya Fransızca dil yeterliliği olmayanlar içinse pekçok üniversite hazırlık sınıfı olanağı sunuyor. Genel olarak IELTS sınavından 6.5, TOEFL sınavından 86 gibi bir not istenir. Senelik ortalama üniversite eğitim ücreti ortalama 11.000 – 20.000 Kanada doları arasında değişmekle birlikte sosyal olarak aktif ve akademik olarak başarılı öğrencilere de kısmi veya tam burs imkânları sunuluyor.

Kanada’daki herhangi bir lisans programına başvurmak isteyen öğrenci 12. sınıfın ilk döneminden itibaren başvuruda bulunabilir. Lisans eğitimi alan öğrencilerin, iki ayrı programı aynı anda okuma şansları olduğundan, iki diploma alma olanakları da bulunuyor. Her ne kadar Kanada’da lisans eğitimi 4 yıl sürse de, üniversitede lisans eğitimi alan bir öğrenci 4 yıllık bir bölümü 2.5 yıl gibi kısa bir sürede de bitirebilir. Resmi dili hem İngilizce hem de Fransızca olan Kanada’da öğrenciler bu iki dilde de üniversite eğitimi alabilirler. Öğrencilerin, üniversitelerde hazırlık sınıfında ya da eğer isterlerse özel dil okullarında İngilizcelerini geliştirme şansları var.

Üniversite sınav stresi olmadan Kanada’da üniversite eğitimi almak gerçekten çok güzel. Kanada’daki üniversitelerin eğitim standartları hem yüksek, hem de ekonomik bir eğitim sunuyorlar. Bununla birlikte üniversitelerin büyük bir kısmı devlete bağlı olup, pek çoğunun YÖK denkliği bulunuyor.

Kanada’daki üniversitelerin standart dediğimiz başvuru şartları mevcut değildir. Kabul şartları üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme göre değişiklik gösterir. Örneğin bazı programlara kabul için portfolyo istenirken, bazıları için yazacağınız niyet mektubu yeterli olur. Bununla birlikte mutlaka yapmanız gereken, başvuracağınız üniversitenin ve bölümün kabul şartları ve istenen evrak listesini anladığınızdan emin olmaktır.

Tezsiz mastır programları da Türkiye’deki öğrencilerin Kanada’da yoğun olarak ilgi gösterdiği programlardan, kolej bünyesinde alabilecekleri gibi üniversitelerde sunmaktadırlar. Senelik eğitim ücreti 11.000 – 15.000 Kanada doları arasında değişiyor.

Mastır, MBA, doktora programlarına gitmek isteyen öğrenciler için Kanada üniversitelerinde pekçok burs olanağı mevcut. Aynı zamanda tezli programlarda, maaşlı asistanlık yapma şansı da var. Mastır programını bitirenler doğrudan göçmenliğe başvurabilirler. Doktora öğrencileri de ilk seneden itibaren göçmenliğe başvurma olanağına sahiptirler.

Kanada’da bulunan üniversitelerin %97 ‘si devlet üniversitesidir. Kanada, hem yaşam koşulları hem de eğitim ücretleri açısından İngiltere ve Amerika’ya kıyasla daha ekonomiktir ve üniversite ücretleri okulun bulunduğu şehre ve eyalete göre değişiklik gösterir. Kanada dolarının Amerikan dolarına göre yüzde otuz beşlere varan kur avantajı da Kanada’da eğitimi cazip hale getiriyor.

Son olarak, dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Toronto Üniversitesi geniş bir alana yayılmış olan üç kampüste, 700’ün üzerinde lisans ve 200 lisansüstü program sunuyor. Üniversitenin; mimariden tıbba, müziğe, kentsel araştırmalara çok farklı programları var. Kanada’daki üniversitelerin sunduğu zengin program çeşitliliğini yansıtmaktadır.

Yazı: Ciran Derya AYGÜL

EduLife Canada Magazine