Genel Açıklama: Kolejler tam ve yarı zamanlı diploma ve sertifika programları ile teorik öğrenmeyi pratikle tamamlamak isteyen öğrenciler için ideal eğitim kurumlarıdır. Kendilerine özgü...

Genel Açıklama:

Kolejler tam ve yarı zamanlı diploma ve sertifika programları ile teorik öğrenmeyi pratikle tamamlamak isteyen öğrenciler için ideal eğitim kurumlarıdır. Kendilerine özgü nitelikleriyle bu kolejler; “Üniversite Kolejleri”, “Kariyer Kolejleri” ve “Community Kolejler” olarak ayrılırlar. Kanada’da dil eğitimi sonrasında akademik eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler kolej veya üniversiteleri tercih edebilirler.

Sunulan Programlar

Genellikle bir sertifika programı sekiz ay veya bir yıl, diploma programı iki veya üç yıl sürer. Kolejlerin çoğu eğitim alınan alanda lisans derecesi de verebilmektedir. Yani Türkiye’de üniversite eğitiminizi tamamlamışsanız, Kanada’da Post-Graduate diye bilinen bir nevi tezsiz yüksek lisans programına katılabilirsiniz. Kolejlerde sunulan en popüler programlar arasında, bilişim ve işletme ile ilgili programlar, sağlık, sosyal bilimler, havacılık ve mühendislik ile ilgili bölümler bulunuyor.

Kariyer kolejleri, Community kolejleri, üniversite kolejleri, CEGEP (Quebec eyaletinde bulunan kolejler) olarak sıralayabileceğimiz kolejlerin kabul şartları şöyle:

  • İngilizce ya da Fransızca hazırlanmış resmi not çizelgesi.
  • Kanada’daki liselere denk bir okul diploması.
  • Dil yeterliliği (Bazı okullar kendi sınavlarını yaptıkları gibi,

Başvuru Tarihleri

IELTS ve TOEFL gibi sınavlar da yeterli görülmektedir. IELTS için minimum 6,5; TOEFL içinse minimum 85 puan gerekli görülmektedir. Bazı kolejlerde şartlı kayıt yaptırmak da mümkün; dil yeterliliğiniz yoksa önce kolejin dil okulunda dil eğitiminizi alıp sonra başvurduğunuz programdan eğitiminize devam edebilirsiniz.)

  • “Post-graduate” için üniversiteyi bitirmiş ya da kolej diploma programını tamamlamış
  • 18 yaş ve üstü

Programlar Eylül, Ocak ve Mayıs ayında başlar. Kolejlerin web sitelerinden başvuru tarihlerinin takip edilmesi gerekir.

Çalışma izni

Kolej eğitimi alan öğrenciler eğitime ilk başladıkları günden itibaren kampüs içi ve dışında çalışma hakkına sahip olurlar. Yazları ve yılbaşı tatillerinde ise tam zamanlı olarak çalışabilirler. Uluslararası öğrenciler mezun olduktan sonra en az eğitim süreleri kadar, en fazla 3 yıl kendi alanlarında olmasa bile çalışma izni alabilirler.

Göçmenlik

Kanada’ da eğitim odaklı göçmenlik fırsatından faydalanabilmenizin temel şartı ”Kanada’ da minimum 2 senelik bir akademik programdan mezun olmaktır. 2 senelik önlisans, lisans, yüksek lisans veya hükümetin kalifiyeli göçmenlik alımına yönelik hazırladığı mesleki eğitim olan 2 senelik Post-graduate Sertifikası Programlarını bitirdiğinizde göçmenlik fırsatından faydalanabilirsiniz.

Maliyetler:

Ortalama öğrenim harcı 15.000 Kanada dolarıdır. Genellikle yaşam masrafı yıllık 7.000 ile 10.000 Kanada doları arasında değişir ve konaklama türü, yemek planları gibi pek çok faktöre bağlıdır.