KANADA’DA YÜKSEK LİSANS KANADA’DA YÜKSEK LİSANS
 Son yıllarda Kanada’daki yüksek lisans programları; YÖK denkliği olması, çalışma izni sunması ve eğitim sonrası göçmenlik kapısını açması ile özellikle tercih ediliyor. Yüksek lisans... KANADA’DA YÜKSEK LİSANS

 Son yıllarda Kanada’daki yüksek lisans programları; YÖK denkliği olması, çalışma izni sunması ve eğitim sonrası göçmenlik kapısını açması ile özellikle tercih ediliyor.

Yüksek lisans programları ülkemizde olduğu gibi Kanada’da da tezli ya da tezsiz olarak ikiye ayrılıyor.

Tezsiz Yüksek Lisans Programı: Bir senelik “postgraduate” dediğimiz tezsiz mastır programlardır. Sosyal bilimler bölümlerinin yatları daha düşükken, mühendislik vb. bölümlerin programları biraz daha yüksek ücretlidir. Kanada tezsiz yüksek lisans programlarının ücretleri 14.000 Kanada dolarıyla, 22.000 Kanada doları arasında değişiklik gösterir.

Tezli Yüksek Lisans Programları: Akademik mastır programı olarak bilinen 1,5-2 senelik programlardır. Fiyatları ortalama olarak: 28.000 Kanada dolarıyla, 44.000 Kanada doları arasındadır.

Neden Kanada’da yüksek lisans

Kanada’da; saygın ve kabul gören, yüksek lisans düzeyinde çok çeşitli mastır programları sunan, kaliteli eğitim kurumları vardır.

Her eyaletin farklı bir akreditasyonu vardır ve bu şekilde finanse edilir.

Kanada’da mastır yapan öğrenciler eğitim gördükleri alan ile ilgili iş deneyimi edinme şansına sahiptirler. Kanada hükümeti Kanada’da 2 yıl mastır yapan öğrencilere 3 yıl; 1 yıl mastır yapan öğrencilereyse 1 yıl çalışma izni ve sonrasında göçmenliğe başvurma imkânı sağlar.

Asistanlık ile giriş ve başarı bursu imkânları da bulunmaktadır.

Eğitim alırken, çalışma izniniz olacağı için geçiminizi kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Okulların “deadline” denilen son başvuru tarihlerini her okulun kendi web sitesinden bulabilirsiniz. Bazı üniversiteler, Ağustos ayında başlayacak yüksek lisans programları için başvuruları bir önceki yılın Ekim ayından almaya başlarlar.

Her üniversitenin kabul koşulları farklılık gösterse de birçok üniversitenin genel koşulları şunlardır:

Yeterli düzeyde İngilizce seviyesini belgeleyen sınav notu, mezun olunan okuldan alınan not dökümü, hocalardan referans mektubu ve öğrencinin Kanada’da neden eğitim almak istediğini ve eğitim sonrasındaki beklentilerini dile getiren bir niyet mektubu. Bunlara ek olarak bazı Kanada üniversiteleri sayısal, zihinsel yetenekleri ölçen GRE veya GMAT gibi sınavları da mastır programları için zorunlu görebilir.

Yazı: Ciran Derya AYGÜL

EduLife Canada Magazine