KANADA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ KANADA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ
The Times’ın yayınladığı Yükseköğrenim Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2018, dünyanın en büyük 1.000 üniversitesini listeleyerek bugüne kadarki en büyük uluslararası sıralamayı gerçekleştirdi. Kanada dünyadaki en... KANADA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ

The Times’ın yayınladığı Yükseköğrenim Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2018, dünyanın en büyük 1.000 üniversitesini listeleyerek bugüne kadarki en büyük uluslararası sıralamayı gerçekleştirdi.

Kanada dünyadaki en iyi üniversitelerin bazılarına ev sahipliği yapıyor ve bu sıralamaya göre ilk 200’de sekiz üniversite ile Kanada’nın en iyi üniversiteleri, birinci sınıf bir eğitim için birçok fırsat sunuyor. ABD ile karşılaştırıldığında Kanada; daha ekonomik, çalışma olanakları daha fazla, eğitim kurumlarına başvuru işlemleri daha basit ve kalıcı ikamet için daha fazla fırsat sunabiliyor.

Kanada’nın en iyi iki üniversitesi – Toronto Üniversitesi ve British Columbia Üniversitesi – araştırmalar açısından özellikle yüksek puan alıyorlar; bu da bu okulların saygı gören kaliteli akademik çalışmalar ürettiği anlamına geliyor.

Öğrenci nüfusunun %29’u uluslararası öğrencilerden oluşan British Columbia Üniversitesi’nin, Dünya Üniversiteleri Genel Sıralaması’nda 34. sıraya yerleşmesi de oldukça dikkat çekici.

Kanada’daki üniversitelerin birçoğu, uluslararası öğrencileri kaydetme, uluslararası fakülte seçme ve uluslararası işbirliklerini teşvik etme yoluyla küresel bir görünümü destekliyor. Bu da pek çok farklı kültürün bir arada olduğu bir ortam anlamına geliyor.

Kanada Uluslararası Eğitim Uluslararası Öğrenci Araştırması Bürosuna göre, öğrencilerin yüzde 90’dan fazlası Kanada’daki öğrenimlerinden memnun veya çok memnun ve yüzde 95’i Kanada’yı bir öğrenim yeri olarak tavsiye ediyor.

İşte bu sıralamaya göre Kanada’nın en iyi 5 üniversitesi:

1. Toronto Üniversitesi

Toronto Üniversitesi (UofT), Kanada’nın ilk akademik yayınevi, ülkedeki ilk ormancılık bilimi fakültesi ve 1 milyar doların üzerinde maddi imkâna ulaşan ilk Kanada üniversitesi olmak üzere birçok alanda öncü başarılara imza attı.

Toronto Edebiyat Eleştirisi ve İletişim Kuramı Okulu, bilgisayar bilimlerindeki NP tamlık teorisi ve kök hücre tedavisine yönelik araştırma gibi çok önemli akademik çalışmaların başlangıcı bu üniversitede oldu.

700’den fazla lisans ve 200 yüksek lisans programı bulunan üniversite tıp alanında dünyanın en iyilerinden biridir.

Bünyesinde bulunan 68.000’den fazla tam zamanlı öğrencinin yaklaşık % 16’sı uluslararası öğrenci statüsünde öğrenim görüyor.

Dikkat çeken mezunlar arasında beş Kanada başbakanı ve yazar Michael Ondaatje ile Margaret Atwood yer alıyor. Toronto Üniversitesi ile bağlantısı olmuş toplamda, 10 Nobel ödül sahibi bulunuyor.

2. British Columbia Üniversitesi

Eyaletteki en eski üniversite olan British Columbia Üniversitesi (UBC) Kanada’daki en iyi

üniversitelerden. Biri Vancouver’da diğeri Kelowna’da olmak üzere iki kampüsü var. Vancouver’daki anakampüs, sahil kenarında ve North Shore dağlarına bakıyor. Kampüste botanik ve anıt bahçelerinin yanı sıra bir gösteri sanatları merkezi de bulunuyor.

UBC, savaş mağduru öğrenci adayları için Uluslararası Öğrenci Ödülü olan Donald A. Wehrung’u da içeren bir dizi burs imkânı sunuyor.

69 Rodos alimler ve 65 Olimpiyat madalyası yanında üniversite ile ilişkili 7 Nobel ödüllü isim bulunuyor.

Bir parçacık hızlandırıcı türü olan dünyanın en büyük siklotronu, ülkenin ulusal parçacık ve nükleer zik laboratuarı TRIUMF, UBC’de bulunuyor.

Toplamda UBC’de kayıtlı olan 50.000’den fazla tam zamanlı öğrencinin dörtte biri uluslararası öğrencilerden oluşuyor.

3. McGill Üniversitesi

McGill Üniversitesi, dünyanın en iyi 26 üniversitesinin liderlerini kapsayan Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Üniversite Liderleri Forumu’nda temsil edilen tek Kanadalı kurum olma özelliğini taşıyor.

1821’de kuruldu ve ana kampus Montreal şehir merkezinde Royal Dağı’nın eteğinde yer alıyor. Çoğu üniversite binası, bir çok öğrencinin de ilk yıl öğrenim gördüğü bu kampüste bulunuyor.

1829’da McGill, ülkenin ilk tıp fakültesini kurdu ve bugüne kadar üniversite, klinik konularda dünya sıralamasında çok yüksek puanlar aldı.

Üniversite, 150 farklı ülkeden 40.000’den fazla öğrenciye 300’den farklı alanda öğrenim sunuyor.

Şarkıcı-söz yazarı Leonard Cohen ve aktör William Shatner, McGill mezunu isimler arasında yer alıyor.

4. McMaster Üniversitesi

Ana kampüsü, Ontario’daki Hamilton’un Kraliyet Botanik Bahçeleri’nin yakınında 121 hektarlık bir alana kuruludur.

Üniversite, kuruluşunda 900.000 Kanada doları bağış yapan önemli bir Kanadalı senatör ve bankacı
olan William McMaster’in adını taşıyor.

McMaster tıp fakültesiyle meşhurdur ve üniversite aynı zamanda fakültelerin mühendislik, işletme, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve bilim alanlarında öğretim vermektedir. Üniversite, özellikle sağlık bilimleri alanında toplumdaki en acil ihtiyaçların bir kısmını karşılayabilmek amacıyla; Kök Hücre ve Kanser Araştırma Enstitüsü’nün araştırmalarıyla, insan cildinden kan hücresi üretimi yaparak kan bağışlarına bir alternatif getirdi.

Öğrenciler ve öğretim üyeleri 90’dan fazla ülkeden geliyor ve üniversitenin dünya çapında üniversitelerle 70 civarında uluslararası değişim programı anlaşması bulunuyor.

5. Montreal Üniversitesi

İlk beş üniversite arasında yer alan tek Fransızca eğitim verilen üniversite, Montreal Üniversitesi.

Öğrenci sayısı bakımından ülkedeki en büyük ikinci üniversite olup, 37.000’den fazla öğrencisi bulunmaktadır. Tüm öğrencilerin dörtte biri uluslararası öğrencilerden oluşur.

Montreal Üniversitesi ana kampüsü, Royal Dağı’nın yamacında kuruludur.

Üniversite’de badminton, Kanada futbolu ve hokey gibi çeşitli spor dallarında, Carabins olarak bilinen takımlarla boş zamanlarda düzenlenen yarışmalar popülerdir.

Birçok meşhur iş dünyası liderleri, United Technologies Corporation’ın CEO’su dahil olmak üzere Montreal Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Mezunlar arasında, nükleer enerjide yenilikler, görsel algılama ve kuantum şifreleme gibi bilimsel araştırmalara katkılarından dolayı dikkat çeken isimler vardır.

Quebec’in on başbakanı ve ayrıca birçok hükümet yetkilisi de Montreal Üniversitesi’nde eğitim almıştır.