Kuzey Amerika’daki en prestijli üniversitelerden biri olan McGill dünyanın dört bir yanında akademik üstünlüğüyle tanınan araştırma odaklı bir kurum. Karen’i Laval Üniversitesinin temsilcisi olduğum... McGill Üniversitesi’nden Karen Neuburger J’Bari ile Röportaj

Kuzey Amerika’daki en prestijli üniversitelerden biri olan McGill dünyanın dört bir yanında akademik üstünlüğüyle tanınan araştırma odaklı bir kurum.

Karen’i Laval Üniversitesinin temsilcisi olduğum yıllardan tanıyorum. 14 seneyi aşkındır hep o güzel gülüşüyle, bitmez tükenmez enerjisi ile bana hep ilham vermiştir. McGill Üniversitesi gibi dünyanın sayılı üniversitelerinden birinde Kıdemli Kabul Ofisi Yetkilisi olarak, üniversiteye kabul şartları, burs, konaklama olanakları hakkında doğru bilgilere ulaşacağımızı bildiğimiz bir kişi olarak, bizi kırmadı ve sorularımızı yanıtladı.

McGill üniversitesi’nin Kıdemli Kabul Ofisi Yetkilisi olarak sorumluluklarınız neler? Türkçe öğrenmeye bile başladınız. Türkiye’ye pek çok kez geldiniz, Türkiye hakkında neler hissediyorsunuz?

Merhaba! (Türkçe olarak söylüyor.) Kayıt ofisi yetkilisi olarak, temelde çeşitli fakülteler ve lisans programlarına katılım için gelen başvuruları gözden geçirdiğimiz bir ekibin parçası olarak çalışıyorum. Geçmiş yıllarda tanıtım gezilerine katılma şansı verilecek kadar şanslıydım ve Türkiye birkaç kez seyahat ettiğim ülkelerden biri.

McGill Üniversitesi’ni temsil etmek, öğrencilerle, ebeveynlerle ve danışmanlarla tanışıp bilgi paylaşmak, sorularını ve kaygılarını cevaplamak her zaman bir ayrıcalık. Normalde seyahat ederken tempo çok yoğun olsa da temel birkaç Türkçe kelime öğrenmeye çalışırken yolculuklarda manzaraları ve sesleri tecrübe ettiğim Türkiye ziyaretlerimden (çoğunlukla İstanbul ama aynı zamanda İzmir ve Ankara) hep keyif aldım. Yıllar içinde, arada sırada boş günler daha fazlasını, mesela Kapalıçarşı heyecanını (ve kafa karışıklığını!), Büyükada’da bisiklete binmeyi ve Anadoluhisarı’nda yürüyüp Boğaziçi ve Karadeniz’in görkemli manzarasını tecrübe etmeye olanak sağladı.

Bize McGill üniversitesi’nden, ününden, programlarından ve fırsatlardan biraz daha bahsedebilir misiniz? Türk öğrencilerin McGill üniversitesi’nde alacakları eğitimin onları kariyerlerine iyi hazırlayacağına inanıyor musunuz?

Kuzey Amerika’daki en eski üniversitelerden biri olan McGill dünyanın dört bir yanında akademik üstünlüğüyle tanınan araştırma odaklı bir kurumdur. Üniversite lisans ve yüksek lisans derecelerinden doktora sonrası programlarına kadar her seviyede eğitim sunar. McGill’de gerçek farkı yaratan insanlardır. McGill öğrencileri parlak, motivasyon sahibi ve dünyanın her köşesinin temsilcisidir. McGill öğrencilerinin yaklaşık %27’si Kanadalı değil, 146 farklı ülkedendir!

Lisans seviyesinde, öğrenciler sosyal ve beşeri bilimler, fen bilimleri ve mühendislik, eğitim, işletme ve müzik gibi konularda güçlü bir temsile sahip çeşitli fakültelerdeki 300’den fazla program arasından seçim yapabilir. Bu kadar çok seçenekle, öğrenciler kendi ilgi alanlarında neler sunulduğunu görmek için http://www.mcgill.ca/undergraduate-admissions/programs sayfasını görmek isteyeceklerdir. McGill, aynı zamanda öğrencilerin akademik programını geliştirmek için değişim partnerleri, saha çalışması dersleri, araştırma imkânları ve staj olanakları aracılığıyla çeşitli yurtdışı programları sunar. Öğrencilerin McGill’de alacağı eğitim, pek çok programda, öğrencinin istediği oranda çeşitli ya da yoğun olabilir ve onları mezuniyet sonrası planları için oldukça iyi hazırlar; McGill diploması tanınacak ve saygı görecektir.

Geçtiğimiz yıllarda Kanada Türk öğrencilerin yurt dışında okuma konusunda ilk tercihlerinden biri olmaya başladı. McGill, Türk öğrenciler tarafından da çok iyi bilinen bir okul. Okurlarımız kabul gerekliliklerinizi merak edecektir. McGill üniversitesi lisans programlarına katılacak uluslararası öğrenciler için kabul gereklilikleri nelerdir?

Kabul gereklilik öğrencilerin başvurduğu programa göre değişir ve aynı zamanda yıldan yıla da değişiklik gösterebilir. Çoğu program için, kabul süreci lise transkripti ve değerlendirmede göz önünde bulundurulmayan (Mimarlık ve Eğitim okuyan lise öğrencileri haricinde) ek dokümanları temel alır. Öğrenciler, 100 puanlık derecelendirmeyle, lisedeki yıllık ortalamaları ile önkoşul derslerindeki sonuçlarına göre değerlendirilirler. Önkoşul derslerinin lisenin son iki senesinde (11 ve 12. sınıf) tamamlanması beklenir. McGill’e girişte rekabetin yüksek olduğunu ve minimum gereklilikleri sağlamanın kesin kabul anlamına gelmeyeceğini belirtmekte fayda var. Diğer gereklilikler farklı ya da IB Diploma programı gibi ek müfredat tamamlayan öğrenciler için geçerli olabilir; bu bilgi web sitemizden bulunabilir. Öğrenciler, yan gereklilikler dâhil, kabulle alakalı bütün bilgileri http://www.mcgill.ca/applying de bulabilir.

Öğrenciler aynı zamanda İngilizce yeterliliklerini ispat etmelidir ki websitemizde http://www.mcgill.ca/applying/requirements/prep belirtilen kabul edilen testlerden biriyle sağlanabilir.

Öğrenciler nasıl başvuru yapabilir, Eylül 2018 için son başvuru tarihi nedir ve gerekli belgeler nelerdir?

Öğrenciler McGill’e http://mcgill.ca/applying/apply adresinden online başvuru yapabilir ve başvurmak için son tarih 15 Ocak’tır.

Başvuru yapılırken ek belgelere ihtiyaç duyulmaz. Öğrenciler üniversitiden McGill kimlik numaralarının olduğu bir mail aldıktan sonra Minerva’ya giriş yapabilecekler. Bu öğrencilerin diğer pek çok şeyin yanı sıra, gerekli dokümanları yükleyecekleri yer, McGill’in online idari portalıdır. Başvuru değerlendirmesi için, 12. sınıfın ilk döneminin de dâhil olduğu lise transkripti, İngilizce yeterlilik sınavı sonucu (sınav kuruluşundan elektronik olarak edindiğimiz) ve öğrencinin başvurduğu programın gerektirdiği bütün ek belgeler gerekir.

Okul harcı ve konaklama ücretleri nelerdir? McGill üniversitesi’ne başvuracak yabancı öğrenciler için burs fırsatları var mıdır?

Uluslararası (Kanadalı olmayan) öğrenciler için okul harçları McGill’de girdikleri programa göre değişiklik gösterir, yaşam (ev ve beslenme) masrafları da değişir. Kapsamlı olarak masraflar yaklaşık 34.000$ ile 63.000$ arasında değişiklik gösterebilir. Öğrencilerin program seçimlerine ve tercih ettikleri konaklama türüne göre ücretleri gözden geçirmesi çok önemlidir. Bu web siteleri de yardımcı olacaktır:

http://www.mcgill.ca/undergraduate-admissions/yearly-costs

http://www.mcgill.ca/students/housing/files/students.housing/2017_residencecomparisonchart_march.pdf

Öğrenciler, başarı ve ihtiyaç burslarının yanı sıra okulla birlikte çalışarak üniversite masraflarına katkıda bulunabilirler. Yaşam masrafları genelde ilk yıldan sonra azalmaya başlar.

McGill’in yetenek bazlı bursları ve giriş ihtiyaç burs programı uluslararası öğrencilere açıktır. Yetenek burslarının ikisi de çok güçlü akademik başarılara sahip öğrencilerin 1 yıllık yenilenmeyen ödüller için değerlendirilmesi şeklindedir. Bu kadar yüksek akademik başarılara sahip olup aynı zamanda güçlü müfredat dışı aktivitelere ve okul ya da kamu aktivitelerinde dikkat çekici liderlik gösteren öğrenciler Major Entrance Scholarship’e başvurmak isteyecektir. Bu burs, okul başvurusundan hemen sonra ayrı bir başvuru gerektirir ve ekstra dokümanların sunulmasını gerektirecektir. Spesifik gereklilikler websitesinde bulunabilir ancak temel olarak aktivitelerin bir listesi, bir makale ve birkaç başka belge gerekir.

Yetenek burslarının yanı sıra, McGill Giriş İhtiyaç Burs Programı başlangıç için finansal destek sağlar. Bu da ayrı bir başvuru gerektirir; öğrenciler kabul aldıktan sonra 30 gün içinde başvurmalıdır. Bu program aynı zamanda öğrencilere okurken çalışma programına da otomatik giriş sağlar.

Hem yetenek bursları, hem de ihtiyaç temelli yardımlarla alakalı ödenek miktarları ve başvuru prosedürleri web sitesinde bulunabilir:

http://www.mcgill.ca/studentaid/scholarships-aid/future-undergrads

McGill üniversitesi aynı zamanda öğrencilere ilk yıllarında konaklama teminatı veriyor. Bize konaklama alanları ve öğrencilerin kendileri için en uygun yeri nasıl seçecekleri konusunda bilgi verebilir misiniz?

McGill yeni gelen bütün öğrencilere çeşitli yurtlar arasında seçim yapabilecekleri konaklama imkânı sağlar. Gerçekten herkese uygun bir yer var: çoğunlukla tek kişilik geleneksel yurt tipi konaklamalardan, iki kişilik modern yurt tipi odalara ve apartman tipi mekanlara kadar. Konaklama web sitesi (http://www.mcgill.ca/students/ housing/) fotoğraflar ve her konaklama alanının detaylarına kadar zengin bir bilgi sağlar. Öğrencilere ilk tercihlerine yerleştirilmeleri garanti edilemese de, çoğunluğu ilk 3 tercihlerinden birine yerleştirilir.

McGill’in konaklama alanları kampüse yakındır; güvenli ve her ihtiyacınızı karşılayacak bir atmosfer, dâhili destek ile konaklama alanındaki aktivitelere katılma ve kalıcı arkadaşlıklar kurma şansı sağlar.

McGill belgeli bir Fair-Trade (Adil Ticaret) kampüsüdür, üniversitenin kendi Macdonald Çiftliği’nden yerel olarak üretilmiş gıdalar da sunar. Çoğu konaklama alanındaki zorunlu öğün planları öğrencilerin ilk yıllarında yemek yapma konusunda endişelenmelerine gerek olmadığı anlamına geliyor!

McGill üniversitesi her yıl Türkiye’den kaç başvuru alıyor ve hangi programlar Türk öğrenciler arasında en popüler?

Türkiye’den McGill’e başvurmayı düşünen öğrenciler yalnız kalmayacak! Bütün programlara (uzun yıllardır) yüksek sayılarda başvuru alıyoruz ve Türkiye’den öğrencilerin çoğu Edebiyat, Mühendislik, İşletme ve Fen fakültelerine başvuruyor.

McGill üniversitesi’nde eğitim dili İngilizce ancak üniversite, dünyanın resmi dili Fransızca olan en iyi öğrenci şehri Montreal’de. Öğrenciler Montreal’de okumak ve yaşamak için Fransızca bilmek zorunda mıdır?

Montreal hareketli, kozmopolit ve Kuzey Amerika’daki en büyük öğrenci popülasyonlarından biri sayesinde çok kültürlü bir şehir. Kültür ve dilde büyük bir ikilikleri var ki bu da Fransızca bilmeyen öğrencilerin burada İngilizce konuşarak yaşama ve öğrenme konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacakları anlamına geliyor.

Şehir gelişen kültür sanat atmosferinin yanı sıra güçlü ticaret ve yüksek teknoloji sektörleriyle ister eğlence, ister staj olanakları ya da kamusal aktivitelere katılım isteyin, çok sayıda fırsat sunuyor.

Montreal güvenli bir şehir ve ayrıca pek çok ilginç mahalle ve iyi toplu taşıma sistemi sayesinde görece makul yatlı bir yaşam sunuyor. Tecrübe edilecek dört çok belirgin mevsimle, iklimler de Montreal’deki hayatta öenmli rol oynuyor!

Kısacası Montreal’de her şey var ve hepsi size uluslararası öğrencileri ve ziyaretçileri sıcak karşılayan güvenli ve arkadaş canlısı bir ortamda sunulacak. Dünyanın bir numaralı öğrenci şehri seçilmemize şaşmamalı! (QS 2017)

Türk öğrenciler ve aileler Türkiye’de McGill üniversitesi temsilcileriyle nasıl bir araya gelebilir?

McGill tanıtım ekibi mümkün olduğunca çeşitli noktaları ziyaret etmek için çok çalışıyor ve gelecek etkinlikler websitesinde listeleniyor: http://www.mcgill.ca/undergraduate-admissions/visits/mcgill- comes-you/international-visits . Etkinlikler belli okul ziyaretlerini, halka açık bilgilendirme seanslarını ve baharda hem yeni kabul edilmiş hem de aday öğrencilere yönelik bilgi toplantılarını içerebiliyor.

McGill Karşılama Merkezi (The McGill Welcome Centre) McGill öğrencileri tarafından gerçekleştirilen kampüs turları (http://www.mcgill.ca/undergraduate-admissions/visits/campus-tours) sağlıyor ve yıllık Açık Ev etkinliğimiz de, bu yıl 29 Ekim’de, kampüsü ziyaret edip gezmek ve program temsilcileriyle görüşmek için harika bir fırsat (http://www.mcgill.ca/openhouse/).

McGill’in içlerinde Sayın Başbakan Justin Trudeau’nun da bulunduğu pek çok ünlü mezunu var. Bize bu mezunlardan ve McGill üniversitesi’nden mezun olduktan sonra mezun ağının gücünden bahseder misiniz?

Mezun olduktan sonra yalnızca McGill diplomanız potansiyel işverenler ya da lisansüstü eğitim birimleri tarafından tanınmak ve değer görmekle kalmayacak, aynı zamanda McGill mezunlarının güçlü ve dünyanın dört bir yanına uzanan ağına da güvenebileceksiniz. McGill öğrencileri her zaman dünyanın farklı köşelerinden gelmiştir ve nereye giderseniz gidin, büyük ihtimalle McGill mezunlarıyla karşılaşacaksınız! Mezunlarımız ayrıca McGill ve eski sınıf arkadaşlarıyla, harika network fırsatları sunan dünya çapındaki mezun ağları sayesinde iletişimde kalan, sık sık yer değiştiren bir grup.

Öğrencilerimiz, mezunlarımız ve akademik kadromuz hakkında söylenebilecek çok fazla şey var. Evrensel İnsan Hakları Bildirisi’nin ilk taslağını yazan hukuk profesöründen mimarlara ve ödüllü tasarımlarına, Hollywood sanat yönetmenlerinden yine Hollywood’daki Oscar kazananlarına, bilim insanlarından ve astrofizik araştırmalarından et gibi kokan ve et tadı veren bitki bazlı burger üreten Gıda Bilimi öğrencilerine… Liste uzun ve büyüleyici! Daha fazla bilgi mi istiyorsunuz? O zaman http://www.mcgill.ca/about/history   yada http://www. mcgill.ca/about/alumni’deki bilgileri okumaktan keyif alacaksınız.

Röportaj: Turkan İBİŞ İNCE

EduLife Canada Magazine