Marc-André Gougeon Sorularımızı Yanıtladı- Ottawa Üniversitesi Marc-André Gougeon Sorularımızı Yanıtladı- Ottawa Üniversitesi
Ottawa Üniversitesi Stratejik İnisiyatifler Ve Pazar Geliştirme Koordinatörü Marc-André Gougeon Sorularımızı Yanıtladı Ottawa Üniversitesi ilk olarak 1848’de Bytown Koleji olarak kurulmuş ve şu anda... Marc-André Gougeon Sorularımızı Yanıtladı- Ottawa Üniversitesi

Ottawa Üniversitesi Stratejik İnisiyatifler Ve Pazar Geliştirme Koordinatörü Marc-André Gougeon Sorularımızı Yanıtladı

Ottawa Üniversitesi ilk olarak 1848’de Bytown Koleji olarak kurulmuş ve şu anda dünyanın en büyük iki dilli (İngilizce-Fransızca) üniversitesi. En önemli özelliği oldukça makul fiyatlarla, Fransızca konuşan yani Frankofon uluslararası öğrencileri kabul ediyor olması. Bu yönüyle de Türkiye’den, özellikle Fransız liselerinden mezunların ilgisini çok çekiyor.

EduLife Canada okurları için sorularımızı yanıtlayan Ottawa Üniversitesi Stratejik İnisiyatifler ve Pazar Geliştirme Koordinatörü Marc-André Gougeon’a sonsuz teşekkürler.

Haziran 2015’den bu yana Ottawa Üniversitesi’nde Stratejik İnisiyatifler ve Pazar Geliştirme Koordinatörü pozisyonundasınız. Ottawa Üniversitesi’ndeki temel görevleriniz nedir? Türkiye’ye ne sıklıkta geliyorsunuz ?

Temel görevim dünyanın farklı yerlerindeki öğrenci alım partnerlerimizle koordinasyon sağlamak. Ottawa Üniversitesi ile öğrenci alımı yapan partnerlerimiz arasındaki bağlantı benim. Bütün sorularını cevaplamaya ve gereken her şekilde onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Aynı zamanda kampüse vardıklarında, yeni bir ülke, şehir ve üniversite ortamında yönlerini bulmalarına yardımcı olmak için öğrencilerle bir araya geliyorum. Son olarak, zamanımın bir kısmını öğrencilerle, ebeveynleriyle, güncel ya da potansiyel partnerlerimizle buluşmak için farklı ülkelere giderek geçiriyorum. Geçtiğimiz 18 ayda üç kez Türkiye’de bulundum ve aslında Mart ayında yine İstanbul’da olacağım.

Ottawa Üniversitesi’nde farklı pozisyonlarda çalıştınız ve aslında Ottawa Üniversitesi mezunusunuz. Bize kariyerinizden ve eğitiminizden bahsedebilir misiniz? Ottawa Üniversitesi’ndeki eğitim hayatını nasıl değerlendirirsiniz?

Yaklaşık 10 yıldır üniversitede çalışıyorum ve gururla söyleyebilirim ki buradan üç kez mezun oldum. Psikoloji alanında lisansımı tamamladıktan sonra, kısa bir süre Kanada hükümeti için çalıştım, ardından öğretmen olmak amacıyla eğitim lisansı tamamlamak için üniversiteye döndüm. İkinci diplomamı aldıktan sonra bir süre öğretmenlik yaptım ama sonrasında psikoloji ve eğitim alanlarına duyduğum sevgiyi bir araya getirebileceğim Eğitim Danışmanlığı alanında yüksek lisansımı almak için üniversiteye geri dönmeye karar verdim. Yüksek lisansımı tamamladıktan sonra üniversitedeki kariyerime başladım.

Üniversitenin ulusal öğrenci alım ekibine katıldım, burada ana görevim Quebec eyaletindeki öğrencilerin alımıydı. Bu sebepten, zamanımın çoğunu Montreal bölgesinde ama aynı zamanda eyaletteki diğer bölgelere de seyahat ederek geçirdim.

Ardından üniversitenin Kariyer Gelişim Ofisi’nde kariyer danışmanı oldum, burada öğrencilere eğitim programları ve kariyer hedefleri konusunda danışmanlık yaptım. Danışman olarak çalıştığım sürede “Çalışmalarımla Neler Yapabilirim?” başlıklı, öğrencilere ve mezunlara eğitim programlarıyla ilişkili kariyer fikirleri sağlayan dijital bir aracın yönetimini yaptım. Kariyer Gelişim Ofisi’nden sonra Öğrenci Kabul Ofisi’ne katıldım ve burada özel projelerim yönetiminin yanı sıra Hukuk Fakültesi’nin Medeni Hukuk bölümünün öğrenci kabul süreçlerini yönettim. Sonrasında pozisyonum üniversitenin yeni uluslararası öğrenci alımını da geliştirmek için uluslararası bileşenler de içerecek şekilde değişim gösterdi. İlk projem Hindistan pazarını geliştirmekti. Ottawa Üniversitesi’ndeki eğitim sürecimin hayatımın en güzel yıllarından birkaçı olduğunu söyleyebilirim. Ontario’nun kuzeyindeki küçük bir kasabadan üniversiteye geçiş kolay değildi, çok çalışma ve ciddi bir adaptasyon gerektirdi ama üniversitedeki yıllarım son derece dönüştürücüydü.

Ottawa Üniversitesi Kampüsü Işıltısıyla Büyülüyor.

Ottawa Üniversitesi aynı zamanda çift dilli bir üniversite olarak oldukça biliniyor. Ottawa Üniversitesi’nde okumanın avantajları ve ayrıcalıkları nelerdir?

Ottawa Üniversitesi dünyanın en büyük Fransızca-İngilizce çift dilli üniversitesi. Bir G8 ülkesinin başkentinin ortasında, muhteşem bir şehir kampüsü.
Üniversitenin çift dilli DNA’sı iki dili de öğrenme ve iki kültürle çevrelenme fırsatı anlamına geliyor. Çift dilli programımız aynı zamanda dünyanın dört bir yanından öğrencileri çekiyor ve kampüsümüzü uluslararası hale getiriyor ki bu da öğrencilerin pek çok farklı dil ve kültürle bir araya gelmesi demek.

Kampüsümüzün uluslararası niteliği burayı küreselleşen dünyanın harika bir yansıması haline getiriyor. Ottawa’daki konumumuz aynı zamanda meclis, yargıtay, yedi ulusal müze, pek çok konsolosluk ve STK’ya yakınlık gibi avantajlar ve ayrıcalıklar sunuyor.

Ottawa Üniversitesi’nin pek çok kişinin farkında olmadığı bir diğer avantajı Kanada’nın en büyük ticaret parkına yakın konumda olması. Üniversitenin Kanata North’da bu endüstri ve yenilik merkeziyle doğrudan bağlantıda olmak için bir ofisi var. Bu parkta Amazon, Nokia, HP, Apple, Ericsson, Cisco,
Huawei, Mitel, BlackBerry|GNX, Ford, Mitel,

Mezunlarımızın iş bulma oranı %95 ve mezunlarımız lisans diplomasıyla yılda ortalama 56.000 Kanada doları kazanıyor. Üniversiteden mezun olmak aynı zamanda dünyada 210.000 üyesi olan Ottawa mezunu topluluğunun da bir parçası olmak demek.

Ottawa Üniversitesi oldukça gelişmiş okurken çalışma programları olan CO-OP sunuyor. Bu programlar tam olarak nedir ve Türkiye’den gelen öğrencilerin bu programı seçmekteki avantajları ne olur?

Üniversite oldukça gelişmiş bir okurken çalışma programı (CO-OP) sunuyor ki program 2017 yılında 35. yılını kutladı. Kanada’nın ilk 10 CO-OP arasında yer alan programımız 50.000’den fazla yerleşim sağladı. Bu program 65’ten fazla lisans programında bir seçenek olarak sunuluyor.

CO-OP programı, öğrencilerin Ottawa, Kanada veya yurt dışında, eğitim gördükleri alanda, para kazandıkları çalışma dönemleri tamamlamasına izin veriyor. İş tecrübesi kazanmak, eğitim masraflarına destek olmak ve ilgi duyduğunuz kariyer alanlarını denemek için harika bir fırsat. Genellikle, öğrenciler kendi alanlarıyla ilişkili, doğrudan saha odaklı 16 aylık iş tecrübesi kazanırlar.

Bir diğer önemli soru da eğitim için neden Kanada’yı ve hatta Ottawa’yı seçmeliler sorusu.

Kanada devamlı olarak dünyanın en iyi ülkeleri arasında sıralanır ve şu anda yaşam kalitesi anlamında birinci sırada geliyor. Kanada uluslararası anlamda kabul edilen, yüksek kalitede eğitim sunar. Kanada’yı seçmek, benzersiz kültürüyle çeşitliliği kucaklayan bir ülkeyi seçmektir. Kanada dünyada uluslararası öğrenciler için en güvenli olan ülkelerden biri olarak görülür. Ottawa devamlı olarak dünyanın yaşamak için en iyi 20 şehri arasında sıralanır ve Kanada’da kaliteli bir yaşam için en iyi şehirlerden biridir. Merkezi konumuyla Montreal, Quebec Şehri ve Toronto’ya kolay ulaşım, New York ve Boston’a hızlı uçuşlar sunar.

Ottawa Üniversitesi’nin kampüs içi ve dışında sunduğu konaklama olanakları nelerdir?

1 Haziran 2020’den önce kabul edilen öğrencilere kampüs içi konaklama garantisi sunuyoruz. Yeni bir ülke, şehir ve eğitim kurumuna geçişi kolaylaştırmak için ilk yıl kampüste yaşamayı çok öneriyoruz. Kampüsümüz, içinde yaşamayı tercih etmeyen öğrencilere pek çok kampüs dışı alternatif sunan iki mahalleyle (Sandy Hill ve Center Town) çevreleniyor. Kampüs dışı konaklama servisimiz öğrencilerin ihtiyaçlarına en uygun konaklama alternatifleri bulmalarına yardımcı olabilir.

Ottawa Üniversitesi geniş bir program yelpazesi sunuyor. Üniversitenin en popüler programları hangileridir?

Üniversite 450’den fazla lisans, yüksek lisans ve doktora programı sunduğu için bu oldukça zor bir soru. Tam anlamıyla kapsamlı bir üniversiteyiz. Doğrudan giriş fakültelerimizin her biri (Sanat, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, İşletme, Fen ve Sosyal Bilimler) kendi uzmanlığına sahip. Aynı zamanda üç adet profesyonel fakültemiz var: Hem Müşterek Hukuk hem de Medeni Hukuk programı sunan Kanada’nın en büyük hukuk okulu, dünyaca tanınmış tıp fakültesi ve araştırma odaklı eğitim fakültesi.

Ottawa Üniversitesi Stratejik İnisiyatifler Ve Pazar Geliştirme Koordinatörü Marc-André Gougeon.

Öğrenciler mezuniyet sonrası iş fırsatları konusunda neler beklemeli? Ottawa Üniversitesi’nin iş yerleşimi konusunda herhangi bir desteği oluyor mu?

Ottawa Üniversitesi tarafından verilen diplomalar dünyada tanınıyor ve dünyanın her yerinde pek çok alanda iş fırsatlarına kapı açılıyor.

Mezunlarımızın iş bulma oranı %95 ve mezunlarımız lisans diplomasıyla yılda ortalama 56.000 Kanada doları kazanıyor. Üniversiteden mezun olmak aynı zamanda dünyada 210.000 üyesi olan Ottawa mezun topluluğunun da bir parçası olmak demek. Üniversite mezun olduktan 2 yıl sonra bile yararlanılabilen ücretsiz kariyer geliştirme hizmeti sunuyor.

Şu an Fransızca okumak isteyen uluslararası öğrencilere kısmi harç muafiyeti sunuyoruz. Muafiyetten faydalanmak için öğrenciler Fransızca bir programa ya da Fransızca Dil Eğitimi Programına başvurmalı, tam zamanlı kayıt olmalı ve her dönem Fransızca dilinde öğretilen en az üç ders almalı.

Ottawa Üniversitesi aynı zamanda Fransızca okumak isteyen öğrencilere farklı harç muafiyetleri de sunuyor. Belli durumlarda yurt içi harçları ödüyorlar. Bu fırsattan ilk 2016 yılında Kanada Büyükelçisi vasıtasıyla haberdar olmuştuk ve o zamandan beri derginin her yeni sayısında duyurmaya çalıştık. Harç muafiyetlerinden faydalanmak için gereken şartlardan biraz bahsedebilir misiniz?

Şu an Fransızca okumak isteyen uluslararası öğrencilere kısmi harç muafiyeti sunuyoruz. Muafiyetten faydalanmak için öğrenciler Fransızca bir programa ya da Fransızca Dil Eğitimi Programına başvurmalı, tam zamanlı kayıt olmalı ve her dönem Fransızca dilinde öğretilen en az üç ders almalı.

Muafiyeti devam ettirmek için öğrenciler tam zamanlı öğretime devam etmeli (ilkbahar/yaz dönemi hariç) ve her dönem Fransızca dilinde öğretilen en az üç ders almalı.

Kabul gereklilikleriniz nelerdir ve öğrenciler Ottawa Üniversitesi’ne nasıl başvuru yapabilir? Not ortalaması, dil gereklilikleri vs… Başvuru için son tarih nedir?

Öğrenciler lise diploması almış ya da almak üzere olmalılar. Kabul edilen minimum başarı ortalaması 85/100 ama bu not ortalaması seçilen programa göre 90/100’e de çıkabilir. Dil yeterliliği sınavını zorunlu tutuyoruz (DELF veya DALF – IELTS veya TOEFL) ve artık Fransızca öğretilen programlar için mülakat zorunluluğu var. Öğrenciler ouac.on.ca adresindeki başvuru portalından başvuru yapabilirler. Başvuruları Eylül sonu Ekim başı gibi almaya başlıyoruz ve başvurular için son tarih genelde 1 Nisan oluyor. Mümkün olan en erken tarihte başvurmayı ve destekleyici dökümanları (transkriptler, dil yeterlilik testi sonuçları ve öngörülen notlar) hızla iletmeyi özellikle önerdiğimizi belirtmek isterim.

Ottawa Üniversitesi’ndeki Türkiyeli öğrenci popülasyonu nasıl ve tatmin oranları nedir?

Ottawa Üniversitesi’ndeki Türkiyeli öğrenci popülasyonu hâlâ görece küçük ama hızla büyüyor. Türkiye’de öğrencilerle gerçekleştirdiğimiz odak grubu çalışmalarında aldığımız geribildirime bakarak genel olarak Ottawa Üniversitesi’nin sunduğu öğrenci hayatı ve akademik tecrübeden mutlu olduklarını söylemek doğru olacaktır.

Bu odak grupları öğrencilerimizin tatminini ölçmek açısından bizim için çok önemli ve aldığımız geri bildirimi çok ciddiye alıyoruz. Üniversite her zaman öğrenci hayatı ve akademik tecrübeyi en iyi duruma getirmeye çalışıyor.

Ottawa Üniversitesi’nin mezunları arasında bizimle paylaşabileceğiniz ünlü isimler var mı?

Daha önce de bahsettiğim gibi Ottawa Üniversitesi 210.000’den fazla üyesi olan bir mezun ağına sahip. Bu ağdan ismini paylaşabileceklerimden biri en çok yarışma programı Jeopardy’nin sunucusu olarak tanınan ünlü televizyon kişiliği Alex Trebek. Caesars Acquisition Company, Caesars Interactive Entertainment ve World Series of Poker’in CEO’su olmanın yanı sıra Cirque du Soleil’in başkanlığını yapan Mitch Garber’da Ottawa Üniversitesi mezunu. Eski Göçmenlik Bakanı ve şu anki Aile, Çocuk ve Gelişim Bakanı Sayın Ahmed Hüseyin.

Ottawa Üniversitesi’nde okumak isteyen Türkiye’den öğrencilere ne önerirsiniz?

Ottawa Üniversitesi olarak Türk öğrencilerin üniversite topluluğumuza çok iyi uyduğunu düşünüyoruz. Çift dilli Ottawa Üniversitesi gibi, Türk öğrencilerin çoğu iki hatta daha fazla dil konuşabiliyor. Ayrıca, Türkiye hem Avrupa hem Asya’da konumlandığı için, Türkiye’den gelen öğrenciler halihazırda oldukça çeşitli uluslararası öğrenci topluluğumuza eşsiz bir kültürel çeşitlilik katıyor. Ottawa Üniversitesi’nde okumak isteyen Türk öğrencilere tavsiyem şu an okumakta olan Türk öğrencilerle iletişime geçip üniversitedeki tecrübelerine dair birinci elden bilgi almaları olur.

Öğrencilerden Ottawa Üniversitesi’nin konumu, eğitim kalitesi ve öğrenci servisleriyle özel bir öğrenci hizmeti sunan, harika bir kurum olduğunu duyacaklarından eminim.

Röportaj: Türkan İBİŞ İNCE

EduLife Canada