İKİ DİL SEÇENEĞİ İLE KANADA İKİ DİL SEÇENEĞİ İLE KANADA
Kanada’nın İngilizcesi dünyanın her yerinde anlaşılabilir, akıcı ve temiz olarak nitelendirilen bir İngilizcedir. Kanada, Fransızca öğrenmek için de imkân sunmaktadır. Kanada’da öğreneceğiniz Fransızca, uluslararası... İKİ DİL SEÇENEĞİ İLE KANADA

Kanada’nın İngilizcesi dünyanın her yerinde anlaşılabilir, akıcı ve temiz olarak nitelendirilen bir İngilizcedir. Kanada, Fransızca öğrenmek için de imkân sunmaktadır. Kanada’da öğreneceğiniz Fransızca, uluslararası standartlardadır ve dünyanın her yerinde kendinizi rahatlıkla ifade etmenizi sağlar.

Kanada’da İngilizce ve Fransızca dil eğitimi, genel olarak ülkenin sahip olduğu eğitim kalitesi gibi dil eğitimi kalitesinin de dünya genelinde kendini ispat etmiş olması sebebiyle tercih ediliyor. Yurt dışında dil eğitimi düşünüldüğünde Kanada doları kurunun diğer döviz kurlarına göre daha düşük olması da dil eğitiminde Kanada’yı tercih eden öğrencilerin sayısını artırıyor.

Dil eğitimi alırken onlarca farklı kültürü tanımak, ülkenin son derece güvenli olması, doğal alanların, parkların benzersiz sportif etkinliklere zemin hazırlaması, ulaşımın ucuz olması, öğrencilere açık sayısız kütüphanelerin varlığı gibi avantajlar da Kanada’yı dil eğitimi açısından cezbedici kılıyor.

Ayrıca dil eğitiminde çok özel bir ayrıcalık olarak Kanada, iki resmi dile sahiptir. Quebec eyaletinin resmi dili Fransızca, New Brunswick eyaletinin resmi dili hem Fransızca hem İngilizce, diğer tüm eyaletlerin resmi dili ise İngilizcedir. Bu nedenle Kanada, İngilizceyi de Fransızcayı da rahatlıkla öğrenebileceğiniz bir ortam sunar. Bunlara ek olarak Kanada’nın İngilizcesi dünyanın her yerinde anlaşılabilir, akıcı ve temiz olarak nitelendirilen bir İngilizcedir. Kanada’da öğreneceğiniz Fransızca da uluslararası standartlardadır ve dünyanın her yerinde kendinizi rahatlıkla ifade etmenizi sağlar.

Kanada’da Sunulan Dil Eğitimi Programları

Genel İngilizce, Genel Fransızca

İş İngilizcesi, İş Fransızcası

TOEFL, IELTS, DELF, DALF, TEF, TFI hazırlık kursları

Cambridge FCE-CAE sınav hazırlık kursları

Yaz kampları

TESOL sertifika programı (Anadili İngilizce olmayan İngilizce öğretmenleri için)

Başvuru koşulları

Dil okuluna kayıt olmak için herhangi bir ön şart gerekmemektedir. Dileyen herkes, hangi okuldan mezun olursa olsun başvuru yapabilir.

Dil okullarının başlangıç tarihleri

Dil okullarına yılın her döneminde, her ay başı, hatta her hafta başı başlamak mümkündür. Kolej ve üniversitelerde, 7 haftalık veya 3 aylık dönemler şeklinde de dil eğitimi verilmektedir. Eylül, Kasım, Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz ayları genellikle başlangıç dönemleridir.

Kanada dil okulu başvurusu için gerekli evraklar

Dil eğitimi başvuruları, yapılan en kolay başvurulardan biridir. Evrak olarak okulların başvuru formlarının doldurulup gönderilmesi yeterlidir. Bazı okullar kabul mektubuna işlemek için pasaport numaranızı da isteyebilir. Başvuru ücreti okuldan okula değişiklik gösterir ve ortalama 100-150 Kanada doları arasındadır.

Kanada’da İngilizce veya Fransızca dil eğitimi almanın avantajları

Kanada, Fransızca öğrenmek için de imkân sunmaktadır. Kanada’da öğreneceğiniz Fransızca, uluslararası standartlardadır ve dünyanın her yerinde kendinizi rahatlıkla ifade etmenizi sağlar.

Bunun yanında, özellikle uzun dönemli dil eğitimi alındığı takdirde çok daha ekonomik olmaktadır. Kolej ve üniversitelerde eğitim ücretleri dil okullarına göre daha yüksektir.

Türk öğrencilere özel indirimler

Kanada’da Türkiye’den gelen öğrenciler için özel indirim kampanyaları yapan okullar mevcut. Danışmanlık rmalarının indirim yapmaları okulun imajını zedeleyeceği ve haksız bir rekabet yaratacağı için kesinlikle yasaktır. Bütün acenteler o okul için belirtilen yatları uygulamak zorundadır.

Kanada’da dil eğitimi boyunca sunulan konaklama imkânları

Öğrenciler aile yanında, yurtta ya da kendi imkânları ile ev arkadaşı bularak veya yalnız ev tutarak yaşayabilirler. Okullara konaklama konusunda danışabilirsiniz.

Dil eğitimi süresince çalışma izni

Dil okullarına gelen yabancı öğrencilere maalesef çalışma izni verilmez. Öte yandan, dil eğitimi kolej veya üniversite bünyesinde alındığı takdirde kampüs içi ve kampüs dışı çalışma izniniz de olmaktadır.

Dil eğitimi almak için vize süreci

6 aydan kısa süreli dil eğitimi için öğrenci vizesine ihtiyaç yoktur, turistik vize yeterlidir. 6 aydan uzun süreli eğitimlerde mutlaka öğrenci vizesi alınmalıdır.

Ortalama 3 aylık ve 6 aylık bir dil eğitiminin maliyeti

Kanada’da konaklama, yeme-içme, eğitim ücreti ve cep harçlığı da dahil olmak üzere üç aylık bir dil eğitiminin maliyeti 6.000-8.000 Kanada doları arası, 6 aylık bir dil eğitiminin ise 12.000-15.000 Kanada doları arasındadır.

Kanada’da dil okullarında kalite

Kanada’daki dil okulları alanlarında uzmanlaşmıştır ve kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Bu nedenle, okul seçiminde gideceğiniz şehir ve istediğiniz ortam daha önemlidir.

Okulun öğrenci sayısı, öğrencilere sağladıkları olanaklar, öğrencilerin geldikleri ülkelere göre iyi bir dağılım göstermesi, eğitim ücreti ve sundukları aktiviteler önemli kriterlerdir. Bunların yanında sağladıkları esneklikler, performansa göre sınıf atlatma gibi seçenekler sunabilmeleri de dikkate alınmalıdır.

Yazı: Ciran Derya AYGÜL

EduLife Canada Magazine