KANADA ÖĞRENCİ VİZESİ KANADA ÖĞRENCİ VİZESİ
Kanada’da eğitim alacağınız okuldan kabul mektubu geldiğinde Kanada öğrenci vizesi için başvuru yapmanız gerekir. Yapılacak öğrenci vizesi başvurularınızda asıl amacınızın eğitim olduğunu vurgulamanız, maddi... KANADA ÖĞRENCİ VİZESİ

Kanada’da eğitim alacağınız okuldan kabul mektubu geldiğinde Kanada öğrenci vizesi için başvuru yapmanız gerekir. Yapılacak öğrenci vizesi başvurularınızda asıl amacınızın eğitim olduğunu vurgulamanız, maddi olarak masraflarınızı karşılayacağınızı belgelemeniz durumunda vizenizi almanız rahat olacaktır.

Kanada öğrenci vizesine, Kanada’da altı aydan daha uzun süre eğitim almak isteyen öğrenciler veya altı aydan daha kısa süre eğitim alacaklarsa dahi kampüs içi ve dışında çalışmak isteyen öğrenciler başvurmalıdır.

Başvuruları okul kabul mektubunuzu aldıktan sonra yapmalısınız. Başvuru değerlendirme süreci başvuru yapılan dönemdeki yoğunluğa göre değiştiği için, başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi olur. Bu da size biletinizi rahat rahat almanız için gereken zamanı kazandırır.

Vize başvurunuzda kullanacağınız kabul mektubunda eğitim ücreti, programın başlangıç ve bitiş tarihleri, programın adı mutlaka olmalıdır. Bu mektup konsolosluk açısından, kabul edildiğinizi ve okul programına katılmak için gereken ücreti bilmelerini sağlar.

Kanada öğrenci vizeniz için sürekli olarak ikamet ettiğiniz yerdeki yetkili Kanada Büyükelçiliği’nin veya işlemlerini yapan Kanada Vize Başvuru Merkezlerinden birine başvurmanız gerekir.

Kanada’ya hareket edeceğiniz tarihten çok önce öğrenci vizeniz için başvurmalısınız. Tatil dönemlerinde (Noel/Yılbaşı gibi) ve yaz aylarında (Haziran’dan Ağustos’a kadar) Kanada konsoloslukları ve elçilikleri çok yoğun olabilirler. Bu konuda bilgi vermek için yapılmış pek çok site olabilir ama ilk önce Kanada’nın Türkiye Büyükelçiliğinin sayfasına danışmalı ve onu esas almalısınız.

Kanada’daki üniversitenizden, ülkenizdeki üniversiteden, işvereninizden veya hükümetten para yardımı alıyorsanız, bunu kanıtlayan gerekli mektupları veya belgeleri hazır bulundurun. Eğer mali desteğiniz kişisel veya ailenize ait parasal kaynaklardan geliyorsa, banka ekstreleri mali kaynak için tek başına yeterli kanıt olarak kabul edilmez. Bir banka ekstresi, ancak çok yüksek derecede güvenilirliği olan belgelerle (örneğin, iş kontratları, işverenden mektuplar, vergi belgeleri, ödeme koçanları veya yatırım belgeleri) birlikte kabul edilebilir. Banka ekstreleri ancak bilgisayardan çıkmış, güvenilir, normal aylık ekstreler olduğu takdirde kabul edilir.

Unutmayın ki; süreci hareket tarihinizden çok önce, olabildiğince erken başlatmak, maddi olarak kuvvetli kanıt olarak kullanabileceğiniz her türlü belgeyi bir araya getirmek, vize başvurunuzu yaparken hazırladığınız niyet mektubunda, net olarak eğitim projenizin ne olduğunu ve kariyer planlarınızın ne olduğunu belirtmek vize konusunda şansınızı arttırır.

Vize işlemleriyle ilgili detaylı bilgi ve işlemler için Kanada devletinin kendi resmi sitesine de ayrıca göz atabilirsiniz.

http://www.cic.gc.ca/english/

Yazı: Türkan İBİŞ İNCE

EduLife Canada Magazine