Kanada Öğrenci Vizesi Kanada Öğrenci Vizesi
Kanada öğrenci vizesi almak için şansınızı arttırın! Süreci seyahat tarihinizden çok önce, olabildiğince erken başlatın. Kuvvetli kanıt olarak kullanabileceğiniz her türlü belgeyi bir araya... Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada öğrenci vizesi almak için şansınızı arttırın!

Süreci seyahat tarihinizden çok önce, olabildiğince erken başlatın.

Kuvvetli kanıt olarak kullanabileceğiniz her türlü belgeyi bir araya getirin.

Vize başvurunuzu yaparken hazırladığınız niyet mektubunda, net olarak eğitim projenizin ve kariyer planlarınızın ne olduğunu belirtin.

Kimler başvurabilir?

Kanada öğrenci vizesine, Kanada’da altı aydan daha uzun süre eğitim almak isteyen öğrenciler veya altı aydan daha kısa süre eğitim alacaklarsa dahi kampüs içi ve dışında çalışmak isteyen öğrenciler başvurmalıdır.

Ne zaman başvurulur?

Başvuruları okul kabul mektubunuzu aldıktan sonra yapmanız tavsiye edilmektedir. Başvuru değerlendirme süreci başvuru yapılan dönemdeki yoğunluğa göre değiştiği için, başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi olur. Bu da size biletinizi rahat rahat almanız için gereken zamanı kazandırır.

Kabul mektubunda bulunması gereken bilgiler nelerdir?

Vize başvurunuzda kullanacağınız kabul mektubunda eğitim ücreti, programın başlangıç ve bitiş tarihleri, programın adı mutlaka olmalıdır. Bu mektup konsolosluk açısından, kabul edildiğinizi ve okul programına katılmak için gereken ücreti bilmelerini sağlar.

Öğrenci vizesi için nereye başvurmalıyım?

Kanada öğrenci vizeniz için sürekli olarak ikamet ettiğiniz yerdeki yetkili Kanada Büyükelçiliği’nin veya işlemlerini yapan Kanada Vize Başvuru Merkezlerinden birine başvurmanız gerekir.

Vize başvurusu ile ilgili hangi tarihlere dikkat etmeliyim?

Kanada’ya hareket edeceğiniz tarihten çok önce öğrenci vizeniz için başvurmalısınız. Tatil dönemlerinde (Noel/Yılbaşı gibi) ve yaz aylarında (Haziran’dan Ağustos’a kadar) Kanada konsoloslukları ve elçilikleri çok yoğun olabilirler.

Kanada öğrenci vizesi için en güncel bilgileri nereden öğrenebilirim?

Bu konuda yapılmış pek çok site olabilir ama ilk önce Kanada’nın Türkiye Büyükelçiliği’nin sayfasına danışmalı ve onu esas almalısınız.

Başvuru için gereken mali belgeler nelerdir?

Kanada’daki üniversitenizden, ülkenizdeki üniversitenizden, işvereninizden veya hükümetten para yardımı alıyorsanız, bunu kanıtlayan gerekli mektupları veya belgeleri hazır bulundurun. Eğer mali desteğiniz kişisel veya ailenize ait parasal kaynaklardan geliyorsa, banka ekstreleri mali kaynak için tek başına yeterli kanıt olarak kabul edilmezler. Bir banka ekstresi, ancak çok yüksek derecede güvenilirliği olan belgelerle (örneğin, iş kontratları, işverenden mektuplar, vergi belgeleri, ödeme koçanları veya yatırım belgeleri) birlikte kabul edilebilir. Banka ekstreleri ancak bilgisayardan çıkmış, güvenilir, normal aylık ekstreler olduğu takdirde kabul edilirler.

Yazı: Türkan İBİŞ İNCE