Kanada uluslararası öğrencilere, kolej ya da üniversitelerde lise ve üniversite sonrası eğitim alma fırsatı sunuyor. Öğrenciler; sertifika (1 yıl), diploma (2 yıl), ileri düzey...

Kanada uluslararası öğrencilere, kolej ya da üniversitelerde lise ve üniversite sonrası eğitim alma fırsatı sunuyor. Öğrenciler; sertifika (1 yıl), diploma (2 yıl), ileri düzey diploma (3 yıl), lisans diploması (4 yıl) veya üniversite sonrası post – graduate eğitimi almayı seçebilir.

Durham College Uluslararası Öğrenci Kayıt Birimi Müdürü, Sayın Aldo Mendizabal Kanada’da kolej eğitimi konusunda sorularımızı yanıtladı. Kanada’da kolej eğitim sistemi ve avantajları, kabul ve başvuru koşulları, konaklama, ücretler, istihdam, en popüler programlar konusunda merak edilenleri bulacağınız bu röportaj tam da Kanada’da kolej eğitimini merak edenler için.

Bize kendinizden ve kariyerinizden bahsedebilir misiniz?

Uluslararası eğitim alanında 13 yılı aşkın tecrübeye sahibim; hem üniversitelerin hem de liselerin uluslararası kayıt o slerinde çalıştım. Ben de uluslararası bir öğrenciydim, lise ve lise sonrası eğitimimi Kanada’da alma şansı yakaladım.

Kanada’daki kolej eğitim sistemini ve Kanada’daki okulların avantajlarını açıklayabilir misiniz?

Kanada uluslararası öğrencilere, kolej ya da üniversitelerde lise ve üniversite sonrası eğitim alma fırsatı sunuyor. Öğrenciler; serti ka (1 yıl), diploma (2 yıl), ileri düzey diploma (3 yıl), lisans diploması (4 yıl) veya üniversite sonrası post – graduate eğitimi almayı seçebilir. Öğrenciler aynı zamanda ‘pathway’ programlarıyla (üniversite diploması ya da lisansı için) 2 yıllık kolej eğitimini 2 ya da 3 yıllık üniversite eğitimiyle bir araya getirme tercihine de sahip.

Durham College’da öğrenciler bu belgelerin herhangi birini tercih edebilir. Çoğu program alan yerleştirmesi, işbirliği fırsatları ve sektörel bitirme projelerini de içerdiği için kolej eğitimi öğrencilere pratik eğitim sağlıyor.


Durham College, Büyük Toronto’daki mezun istihdam oranlarında birinci sırada ve mezunlarımız sayesinde %93.8 oranında işveren memnuniyetine sahip.

Kabul koşulları neler ve öğrenciler nasıl başvurabilir?

Öğrenciler www.durhamcollege.ca/intapp adresinden online olarak başvurabilir ve kabul koşulları bölümden bölüme değişiklik gösterir: Çoğunlukla Akademik IELTS’den 6.0 ya da 6.5 seviyesi istenir. Bazı programların spesi k koşulları olabilir, daha detaylı bilgi için lütfen www.durhamcollege.ca/ international adresini ziyaret edin.

Kanada kolejlerindeki konaklama imkânları nelerdir? Açıklayabilir misiniz?

Pek çok kolej çoğunlukla evde konaklama, kampüs dışı konaklama ve kampüste konaklama alternati erini içeren, geniş yelpazede çeşitlenen konaklama imkânları sunar.

Programların bir yıllık ücret aralıkları nelerdir?

Durham College’da yıllık ortalama öğrenim harcı 15,000 Kanada dolarıdır ve sağlık sigortası ile ulaşım kartını da içerir.

Kanada’da kolej eğitimi alırken yaşam masra arı nelerdir?

Genellikle yaşam masra arı yıllık 7,000 ile 10,000 Kanada doları arasında değişir ve konaklama türü, yemek planları gibi pek çok faktöre bağlıdır.

İstihdam konusunda Kanada’da bir kolejde eğitim görmenin avantajları nelerdir?

Kolejler genellikle programlarının pratik öğeleri sebebiyle yüksek istihdam oranlarıyla övünürler. Durham College Büyük Toronto’daki mezun istihdam oranlarında birinci sırada ve mezunlarımız sayesinde %93.8 oranında işveren memnuniyetine sahip.

Durham College’da okumanın avantajlarının neler olduğunu söyleyebilir misiniz?

Durham College öğrencileri doğru beceri, bilgi ve kirlerini geliştirme ile mükemmellik gösterme arzusuyla hazırlama konusunda bir tarihe sahip. Durham College’da uluslararası öğrenciler, akademik hede erini destekleyen ve mezun olduktan sonra iş bulmaları için hazırlayan bir dizi programdan faydalanıyor.

Durham College, Büyük Toronto’daki uluslararası öğrencilerin memnuniyeti sıralamasında 1. sırada; kampüslerimizin yer aldığı Büyük Toronto ve yakın zamanda Kanada’da istihdam için en iyi yer seçilen (Bank of Montreal raporu) Oshawa’da mezun istihdamı konusunda 1. sırada.

Kolejler genellikle programlarının pratik öğeleri sebebiyle yüksek istihdam oranlarıyla övünürler.

Durham College’da bugünlerde en popüler programlar hangileridir?

Popüler programlarımız arasında:

 • Mutfak Yönetimi
 • Otel, restoran ve operasyon yönetimi
 • İşletme
 • Erken Çocukluk Eğitimi
 • Proje Yönetimi
 • Spor İşletmesi Yönetimi
 • Uluslararası İşletmeler alıyor.
 • İnşaat Mühendisliği
 • Animasyon
 • Oyun Geliştiriciliği
 • Fitness ve Sağlık Geliştirme
 • Makine Mühendisliği
 • Elektronik Mühendisliği

yer alıyor.

Son olarak, EduLife Canada Dergisi olarak Türkiye’de Kanada eğitimini tanıtmaya çalışıyoruz. Dergimiz hakkındaki 

düşünceleriniz neler?

EduLife Canada Dergisi Kanada’daki en iyi okul ve programları bulmak adına Türk öğrenciler için harika bir kaynak. Dergiyle işbirliği yapan kurumlara dahil olmaktan keyif aldım ve umuyorum ki Edulife Canada Dergisi gelecek yıllarda da öğrencilere bu hizmeti sunmaya devam eder.

Durham College’da uluslararası öğrenciler akademik hedeflerini destekleyen ve mezun olduktan sonra iş bulmaları için hazırlayan bir dizi programdan faydalanıyor.

 

Röportaj: Ciran Derya AYGÜL

EduLife Canada Magazine