Kanada’nın Tanınmış Üniversiteleri Kanada’nın Tanınmış Üniversiteleri
Kanada dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2020’ye göre 30 Kanada eğitim kurumu dünyanın en iyileri... Kanada’nın Tanınmış Üniversiteleri

Kanada dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2020’ye göre 30 Kanada eğitim kurumu dünyanın en iyileri arasında sayılıyor.

İlk 200’de yer alan yedi üniversite ile Kanada, dünya standartlarında bir eğitim için sunduğu fırsatlar ile öğrencileri çekiyor.

ABD ile karşılaştırıldığında Kanada; daha ekonomik, çalışma olanakları daha fazla, eğitim kurumlarına başvuru işlemleri daha basit ve kalıcı ikamet için daha fazla fırsat sunabiliyor.

Times Higher Education’ın Dünya Üniversite Sıralaması 2020 verilerine göre, Kanada’nın en iyi üniversitelerine ait bilgiler ilginizi çekecek.

Kanada 2020 Sıralaması Üniversite Bulunduğu Bölge Şehir
1 Toronto Üniversitesi Ontario Toronto
2 British Columbia Üniversitesi British Columbia Vancouver
3 McGill Üniversitesi Quebec Montreal
4 McMaster Üniversitesi Ontario Hamilton
5 Montreal Üniversitesi Quebec Montreal
6 Alberta Üniversitesi Alberta Edmonton
7 Ottawa Üniversitesi Ontario Ottawa

Toronto Üniversitesi

Personel başına düşen öğrenci sayısı: 20.1 Uluslararası Öğrenci Yüzdesi: % 21 Kadın Öğrencilerin Erkek Öğrencilere Oranı: 59: 41 TZE(Tam Zamanlı) Öğrenci Sayısı: 73370

Personel başına düşen öğrenci sayısı: 20.1
Uluslararası Öğrenci Yüzdesi: % 21
Kadın Öğrencilerin Erkek Öğrencilere Oranı: 59: 41
TZE(Tam Zamanlı) Öğrenci Sayısı: 73370

Toronto Üniversitesi (UoT) dünyanın en prestijli üniversiteleri arasındadır. 1827 yılında kurulan üniversite 700’den fazla lisans ve 200’den fazla lisansüstü program sunuyor. Elektrik Mühendisliği başta olmak üzere Kimya, İnşaat, Bilgisayar, Mineral Mühendisliği gibi çok sayıda konuda lisans ve lisansüstü programları ile dikkat çeker.

Toronto’nun merkezinde 7 farklı kolejden oluşan bir şehir üniversitesi olan Toronto Üniversitesinde Tıp, Hukuk ve Eczacılık dışında hemen hemen her bölüme uluslararası öğrenci kabul ediliyor. Öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler; Mühendislik, İşletme, Psikoloji, Uluslararası İlişkiler ve Ekonomidir. Şehir merkezinde bulunan St. George kampüsünün dışında Scarborough ve Mississauga kampüslerinde de birçok farklı program sunulmakta.

Ayrıca Toronto Üniversitesi, aralarında ilk kadın uçak tasarımcısı Elsie MacGill ve lityum pil mucidi Lewis Urry gibi isimlerin olduğu mezunları ile de dikkat çeker.


British Columbia Üniversitesi

Personel başına öğrenci sayısı: 18.1
Uluslararası Öğrenci Yüzdesi: %32
Kadın Öğrencilerin Erkek Öğrencilere Oranı: 55: 45
TZE (Tam Zamanlı) Öğrenci Sayısı: 52108

British Columbia Üniversitesi (UBC), global anlamda bir öğretim, öğrenim ve araştırma merkezidir. Sürekli olarak dünyanın en iyi 20 devlet üniversitesi arasında yer alıyor ve son zamanlarda Kuzey Amerika’nın en uluslararası üniversitesi olarak kabul ediliyor. UBC bünyesinde 15 okul, 3 kolej, 17 fakülte, 37 lisans programı ve 260 lisans programı uzmanlık alanı bulunmakta. Ayrıca 26 tane disiplinler arası lisans programı, 10 tane de çift diploma programı mevcut.

Öne Çıkan Programları: Distributed M.D. (Paylaştırılmış Doktorluk), Arts One ve Science One (Arts Giriş, Fen Bilimleri Giriş), International Economics (Uluslararası Ekonomi) olarak sıralayabiliriz.

Distributed M.D. (Paylaştırılmış Doktorluk) programı kırsal alanlardaki ve Kanada yerlilerinin yaşadığı bölgelerdeki doktor açığını kapatmayı amaçlıyor. Arts One, branşlar arası bir ilk yıl programı ve İngilizce Edebiyat, Tarih ve Felsefe alanlarına yoğunlaşır, öğrenciler sayısı 100’ü geçmeyen gruplarda atölye çalışmaları yürütür. Science One programı ise Biyoloji, Kimya, Fizik ve Matematik gibi alanlar üzerine yoğunlaşır. International Economics (Uluslararası Ekonomi) programında; 85 kişilik gruplar içerisinde öğrenciler, Uluslararası Ticaret, Finans ve Uluslararası Kalkınma gibi konularda öğrenim görürler. Bu program kapsamında öğrencilere ayrıca maaşlı veya gönüllü staj fırsatları da sunulmakta. Ayrıca Üniversite Paris’te Sciences Po ile özel bir ortak lisans programı sunuyor.

Özellikle bilgisayar başta olmak üzere teknoloji ve mühendislikte iyi olan okul aynı zamanda işletme alanında da başarılıdır.

Her düzeyde araştırma ve lider akademik programlar sunan üniversite, mühendislik inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına her yıl 40 milyon dolar harcar.

UBC, mezuniyetten sonra Kanada’da iş bulmak isteyen öğrencilere doktora derecesinde akademik araştırma kariyer programları ile dikkat çeker. Üniversite özellikle İnşaat Mühendisliği konusunda Kanada’da ilk sıralarda yer alırken, uluslararası öğrenciler mühendislik programları için çok sayıda burs imkânından faydalanır.


McGill Üniversitesi

Personel başına öğrenci sayısı: 13.0
Uluslararası Öğrenci Yüzdesi: % 29
Kadın Öğrencilerin Erkek Öğrencilere Oranı: 58: 42
TZE (Tam Zamanlı) Öğrenci Sayısı: 31294

McGill, Montreal’deki en eski üniversite olmakla birlikte Quebec’te İngilizce eğitim veren 3 üniversiteden biridir. 300’den fazla programda eğitim sunan 11 fakülte ve 11 ihtisas okulundan oluşmaktadır. McGill tıp-doktora üniversiteleri arasında Kanada’da ilk sırada gelir. İkinci dil olarak Fransızca geliştirmek veya öğrenmek isteyen öğrencilere büyük imkânlar sunuyor. Dünyanın her yerinden öğrencileri kendine çeken üniversite, inovasyon ve girişimciliğin ön planda olduğu teknoloji tabanlı eğitim anlayışı ile tanınır. Üniversite özellikle Maden Mühendisliği başta olmak üzere 9 lisans programı sunarken, en önemli girişimleri arasında kadınları mühendisliğe teşvik edici faaliyetlerde bulunmaktır.

McGill Üniversitesi, aralarında Nobel tıp ödülü sahibi David H. Hubel, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve müzisyen Leonard Cohen’in de olduğu ünlü mezunlara sahiptir.


McMaster Üniversitesi 

Personel başına öğrenci sayısı: 28.1
Uluslararası Öğrenci Yüzdesi: %17
Kadın Öğrencilerin Erkek Öğrencilere Oranı: 55: 45
TZE (Tam Zamanlı) Öğrenci Sayısı: 24412

Sürekli olarak dünyanın ilk 100’ünde sıralanan dört Kanada üniversitesinden biri McMaster. McMaster; tanınmış tıp fakültesine ek olarak, Mühendislik ve İşletme Fakültelerinde verilen profesyonel eğitim ve Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler ve Fen Fakültelerinde öğretim ve araştırmaları ile göz doldurmakta. McMaster Özellikle Mühendislik ve İşletme-Ticaret alanlarında usta bir kadroya sahip. Ayrıca üniversite, kayıt olan öğrencilerine burslar ve araştırma fonları ile destek sunar.


 

Montreal Üniversitesi

Montreal Üniversitesi
Personel başına öğrenci sayısı: 20.2
Uluslararası Öğrenci Yüzdesi: 22%
Kadın Öğrencilerin Erkek Öğrencilere Oranı 59: 41
TZE (Tam Zamanlı) Öğrenci Sayısı: 36794

Montreal Üniversitesi, uluslararası misyonu ile önde gelen bir araştırma üniversitesidir. Kanada’da mühendislik eğitimi veren en iyi kurumlardan biri olan Montreal Üniversitesi, dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında yer alan Montreal’de kurulmuştur. Yeşilliklerle çevrili, çok kültürlü ortamıyla eşsiz bir deneyim sunan üniversite, 12 disiplinde lisans programları ve 16 lisansüstü uzmanlık programları ile göz doldurur.

Dünya çapında mühendislik alanında araştırmalarıyla dikkat çeken okul, uluslararası öğrencilere sunduğu staj ve eğitim sonrası bir işe yerleşme oranları ile sıklıkla tercih edilir. Montreal Üniversitesi, özellikle Yazılım Mühendisliği ve Mikro Elektronik Mühendisliği alanlarındaki programları ile mühendislik alanında küresel başarılara sahiptir.


Alberta Üniversitesi

Personel başına öğrenci sayısı: 20.2
Uluslararası Öğrenci Yüzdesi: 26%
Kadın Öğrencilerin Erkek Öğrencilere Oranı: 55: 45
TZE (Tam Zamanlı) Öğrenci Sayısı: 31919

1908 yılında Alberta, Edmonton’da kurulan Alberta Üniversitesi, Kanada’da, Kuzey Saskatchewan Nehri vadisinin kenarında bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir. Üniversite 250’yi aşkın lisans, 170 yüksek lisans programı sunar. Üniversite’nin 4 modern kampüsü mevcut. Saint-Jean kampüsü Edebiyat, Ticaret, Eğitim, Mühendislik (ilk yıl), Fen, Hemşirelik, Koruma ve Çevre Bilimleri alanlarında programlar sunar ve Fransızca eğitim verir. Alberta Üniversitesi’nin aynı zamanda güçlü bir uluslararası öğrenci topluluğu vardır. Toplamda 21 mühendislik programına sahip üniversite, öğrencilerine ülkenin ikinci en büyük mühendislik CO-OP programını sunar. Yurt dışında mühendislik okumak için Alberta Üniversitesi, özellikle Kimya Mühendisliğinde ülke çapında üst düzey araştırma ve eğitim imkânları sunarken Biyomedikal, İnşaat ve Çevre Mühendisliği, Maden ve Petrol Mühendisliği bölümleri en çok tercih edilenler arasındadır.


Ottawa Üniversitesi

Ottawa Üniversitesi
Personel başına öğrenci sayısı: 24.7
Uluslararası Öğrenci Yüzdesi: 19%
Kadın Öğrencilerin Erkek Öğrencilere Oranı: 59 : 41
TZE(Tam Zamanlı) Öğrenci Sayısı: 35365

İlk olarak 1848’de Bytown Koleji olarak kurulan Ottawa Üniversitesi şu anda dünyanın en büyük iki dilli (İngilizce- Fransızca) üniversitesidir.

Üniversite, Kanada’nın başkenti Ottawa’da bulunur ve ana kampüsü, şehrin Rideau Kanalı yakınındaki Sandy Hill’in yerleşim bölgesindedir.

En önemli özelliği oldukça makul fiyatlarla Fransızca konuşan (Frankofon) uluslararası öğrencileri kabul ediyor olması.

Le Cordon Bleu gastronomi okulu ile işbirliği içinde oluşturulmuş olan ve 2020 güz döneminde hizmete açılacak olan Entegre Gıda Bilimi programı, zamanına uygun benzersiz tek bir program sunmak ve sektördeki bilgi açığını kapatmak amacıyla dünyaca ünlü iki kurum bünyesindeki uzmanları bir araya getirir. Le Cordon Bleu Ottawa, Şef ve Eğitmeni Stephane Frelon’nın program ile ilgili söyledikleri şöyle: “Mezunlar, yemeğin rol oynadığı her sektörde lider olabilmek için gerekli becerilere ve deneyime sahip olacaktır.”

Kurum, öğrencilerin iş imkânlarını artırmak ve bilgi ve becerilerine uzmanlık katmak için bir dizi kısa, kurs-temelli yüksek lisans programı başlattı.

Uluslararası doktora öğrencilerini desteklemek ve üniversitenin araştırma yoğunluğuna olan katkılarını takdir etmek amacıyla Uluslararası Doktora Bursu veya Fransızca konuşan öğrenciler için farklı öğrenim ücretinden muafiyet imkanı aracılığıyla tüm doktora öğrencilerine yönelik düşük öğrenim ücretleri kolaylığı mevcuttur.

Yazı: Ciran Derya AYGÜL

Referans: https://www.timeshighereducation.com/

EduLife Canada